1 Hafta Neden 7 Gün ?

Ayın Evreleri

Hiç düşündünüz mü 1 hafta neden 7 gün diye? Mesela neden 8 değil, neden 6 değil de 7? Merakınızı gidermek adına hemen cevaplayalım.

İnsanoğlu ilk zamandan bu yana zamanı ölçmek adına çeşitli ölçü birimleri kullanmışlardır. Misal Güneş’in 2 doğumu arasındaki geçen süreye gün denmektedir. Sayılarda olduğu gibi zamanda da daha büyük rakamlar ortaya çıkınca Ay’ın her iki hilali arasında geçen süreye “Ay” diyerek daha uzun bir zaman birimi oluşturuldu.

Ancak orta bir kavram yoktu ve gün ve ay arasına daha kısa bir zaman dilimi gerekiyordu. Bunun için tekrar gökyüzüne bakan insanoğlu Ay’ın değişik hareketlerini inceledi. Hareketlerin düzenli olması gayet mantıklı gelince resimde de gördüğünüz üzere her evre arasındaki süreye hafta adı verildi ve bu süre yaklaşık 7 güne karşılıktı. Ayrıca 1 ay 4 hafta olduğu için dördün kelimesi de buradan gelmektedir

Ayın Evreleri

Ayın Evreleri


Eski çağlarda kullanılan bu basit takvim, bizdeki 1 yıl gibi ilerliyordu. Bu takvimi kullanan bir toplumda geçen 1 asır bizde sadece 8 yıla denktir. 50 Yaşında olan birisi ise aslında 4 yaşında olacaktır 🙂
Zamanla yerleşik hayata geçildi ve tarım yapılmaya başlandı fakat bir şeyler ters gidiyordu. Bu takvim mevsimleri doğru hesaplayamıyor ve hep bir karışıklık söz konusu oluyordu. Bu yüzden olsa gerek Güneş Takvimi oluşturuldu ve bu basit takvim terk edildi.

Ancak Güneş takvimine geçildiğinde oluşturulan hafta takvimi aşağı yukarı bu takvime uygundu (1 yıl 52.2 hafta) ve küsuratları göz ardı edilerek hafta olarak kullanılmaya devam edildi.

Kısaca 1 hafta neden 7 gün sürüyor astronomik bir biçimde ele aldık. Mutlu haftalar dileriz 🙂

Yorumlar

Yorum

Cepheus

Gokbilimi.Net'in kurucusu, yöneticisi ve tasarımcısı.. Astronomiyi yaşam tarzı olarak gören ve daima araştıran, araştırmakla da yetinmeyip sorgulayan ve şüphe duyan birisi. Bilimin aydınlattığı yolda durmadan ilerlerken başkalarını da bu yola sokmaya çalışan bir yıldız tozu..