Wernher von Braun Hayatı

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Wernher von Braun Hayatı

Wernher von Braun… 23 Mart 1912 Polonya doğumlu olan üstadımız astronomi ve uzay bilimleri alanında yetkin birisi olmuştur. Aslen füze veya roket bilimci olan Braun, uzay sektörüne yatkınlığıyla da dikkatleri üzerinde toplamıştır.

Kariyerinin ilk tohumlarını Almanya’da roket bilimleri alanında ekmiştir. Tohumu o kadar kuvvetli olacak ki Alman askeri roket üretiminin de başına geçmiştir. Ek olarak bir müddet siyasete girmiş olsa da bizim için önemli olan bilim alanında ne yaptığıdır. Ve bilim adı altında savaşa katkısı da bariz ortadadır ki Almanlar 2. Dünya Savaşı’nın ilk zamanlarında dizginlenemeyen güç haline gelmişlerdir. Fakat savaşın kaybedilmesiyle birlikte, kazanan devletlerin de bilim insanı topluyor olmaları Wernher von Braun için yeni bir ülkede kariyerine devam etme zorunluluğu doğurmuştur.

Amerika’ya giden Braun tıpkı Almanya’da olduğu gibi orda da yüksek rütbelere gelmeyi başarmıştır. Amerika yaşantısına başlamasıyla birlikte uzay sektörüne de bir yelken açtı. Saturn V roketini kendisi tasarlamıştır. Saturn V roketi Ay’a insan gönderilmesini sağlayan Apollo projesidir. Ardından 1970 yılında NASA’da Planlama Bölümü’nün başına geçti. Bu çalışmalarının ardından NASA’dan ayrıldı. Ardından bir havacılık şirketi olan Maryland’e girip orada yetkili isim olarak çalışmalarını sürdürdü. Bunca işin üzerine bir de sağlık problemlerinin girmesiyle Braun biraz geriye çekilerek Ulusal Uzay derneğinin ilk başkanı oldu. Günümüz havacılık sektöründe bu kadar ileri seviyede isek Braun sayesindedir.

Navigasyon ve İnternet gibi Dünya’nın her yerine ulaşabilmiş projelerin de bir ucundan tutan yine Wernher von Braun olmuştur. Kendisini saygı ile yâd ediyoruz.

Yrd. Astronom Fatih ÖZDEMİR

#bilgi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir