Alt Gezegenlerin Neden Uydusu Yok ?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Alt Gezegenlerin Neden Uydusu Yok ?

Alt Gezegenlerin Neden Uydusu Yok ?

Sistemimizin alt gezegenleri olan Merkür ve Venüs‘ün bildiğiniz üzere hiç uydusu bulunmamaktadır. Peki cüce gezegen Plüton‘un bile uydusu varken nasıl oluyor da Dünya ile yakın kütleye sahip olan Venüs’ün ve Merkür’ün uydusu bulunmamaktadır ?

Cevap: Baskın kütle-çekim alanı

Güneş bütün sisteme etki eden bir kütle-çekim alanına sahiptir

Güneş bütün sisteme etki eden bir kütle-çekim alanına sahiptirHer gökcismi baskın bir kütle-çekim alanına sahiptir. Bu alan sayesinde gökcisimleri etrafındaki farklı cisimleri eğer kütle-çekim kuvveti yetiyor ise alanının dışarısına çıkmasını engeller. Ay’ın Dünya etrafında dönmesi, Jüpiter’in etrafındaki 63’den fazla gökcisminin uydu görevi görmesi ve diğer gezegenlerin uyduları bu kütle-çekim alanı sayesinde meydana gelir.

Güneş ise sistemdeki bütün gezegenleri etrafında döndürdüğünden dolayı sistemin her yerine etki eden bir kütle-çekim alanına sahiptir. Dünya’nın Ay’dan uzaklaşmasının nedeni de Güneş’in uyguladığı kütle-çekim kuvvetinin büyüklüğünden meydana gelen alan yüzündendir. İşte Venüs ve Merkür’de Dünyaya oranla Güneş’e daha yakında olduğundan dolayı bu iki gezegenin baskın kütle-çekim alanına girecek olan bir gökcismi eninde sonunda Güneş’in baskın kütle-çekim alanına girerek uydu görevinden çıkacaktır.

Kısacası bir uydumuz var iken ona özen gösterelim, zira birkaç milyar yıl sonra o da elimizden uçuup gidecek 🙂

Gözlerinizi Uzay’dan ayırmayın, herkese iyi günler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir