Asteroit Kuşağı

Asteroit Kuşağı'nın Görüntüsü

Asteroit Kuşağını anlatmadan önce öncelikle asteroit hakkında kısa bir bilgi vererek başlayalım. Asteroit küçük gezegen olarak adlandırılan gök cisimleridir. İsminden de anlaşılacağı üzere gezegenlerin küçültülmüş hali diyebiliriz. Şimdi konumuza dönebiliriz, bu kuşak Mars ile Jupiter yörüngesi alanında yer alır yani iç gezegenlerin ve dış gezegenlerin tam ortasında. Güneş Sistemi’nin oluşumundan kalan toz ve asteroitlerden oluşur. Günümüze kadar yaklaşık olarak 700.000 cüce gezegen ve asteroit bu kuşakta keşfedilmiştir. Kuşaktaki tüm gök cisimlerinin kütlesi yaklaşık Ay kütlesi kadardır.

Şimdi de bu kuşakta yer alan belli başlı gök cimilerini tanıyalım.

Bu bölgedeki en önemli keşiflerden biri 1 Ocak 1801 yılında astronom Giuseppe Piazzi tarafından keşfedilen cüce gezegen Cerestir. Ayrıca çok ilginç bir olaya değinmek istiyoruz, Ceres keşfedildiği tarihten itibaren yaklaşık 50 yıl sistemimizin 8. gezegeni olarak kabul edildi. Ayrıca Ceres bu kuşaktaki maddelerin 1/3 ne sahiptir. Bu keşiften 15 ay sonra ise 2 Pallas adı asteroit keşfedilmiştir. Heinrich Wilhelm Olbers tarafındansa Vesta asteoriti keşfedildi. Vesta bu kuşaktaki maddenin 10 da 1 ine sahiptir ki kendisi kuşaktaki ikinci büyük asteroit olup 2012 yılında NASA’nın Dawn uydusu tarafından ziyaret edilmiş ve incelenmiştir.

Yorumlar

Yorum

Cepheus

Gokbilimi.Net'in kurucusu, yöneticisi ve tasarımcısı.. Astronomiyi yaşam tarzı olarak gören ve daima araştıran, araştırmakla da yetinmeyip sorgulayan ve şüphe duyan birisi. Bilimin aydınlattığı yolda durmadan ilerlerken başkalarını da bu yola sokmaya çalışan bir yıldız tozu..