Gökyüzünde Şenlik Var! (20 Ocak – 15 Şubat)

Tüm gezegenler Gökyüzünde

Güneş Sisteminin Dünya’dan gözle görülür gezegenleri (Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn), 20 Ocak – 15 Şubat tarihleri arasında gökyüzünde olacak. Kaçırmamanızı tavsiye ederiz çünkü bu muhteşem dizilime her zaman şahit olamayabilirsiniz. Ha ben geç gördüm kaçırdım derseniz de üzülmeyin, bir sonraki dizilim 2018’de 🙂

 

Merkür, Güneş'e çok yakın konumda olduğundan 10 Şubat'tan sonra gökyüzünün aydınlanmasıyla ortaya çıktığı için görülemeyecek.

Merkür, ufuk çizgisine çok yakın konumda olduğundan 10 Şubat’tan sonra gökyüzünün aydınlanmasıyla ortaya çıktığı için görülemeyecek.

 

21 Ocak gecesi itibariyle başlayan bu olayda ilk olarak gece yarısından hemen önce dev gezegenimiz Jüpiter kendini gösteriyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Mars ve ondan sonra Satürn gökyüzündeki yerini alıyor. Gündoğumuna bir kaç saat kala Venüs (Çoban yıldızı olarak da bilinir.) parlamaya başlıyor. Gün doğmadan kısa bir süre önce de soluk da olsa Merkür ortaya çıkıyor. Ancak hatırlatmakta fayda var : Merkür 10 Şubat’tan itibaren gündoğumunda ortaya çıkacağı için görülemeyecek. Bana ne kardeşim ben Jüpiter’i, Satürn’ü, Venüs’ü görmek istiyorum derseniz 15 Şubat’a kadar vaktiniz var.

Peki bu gezegenlerin yerini nasıl bulacağım diyenler olursa onlar için de çözüm var. Google SkyMap uygulamasını (ya da herhangi bir gökyüzü atlasını) telefonunuza yükleyerek gökyüzüne tuttuğunuz zaman baktığınız gezegeninin hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz. “Ulan bu Satürn değil miydi? Hay Allah yarım saattir Satürn diye Jüpiter’e bakıyorum” dememek için indirmenizde tavsiye var 🙂

 

Skymap Uygulaması İle Gezegenlerin Yerini Görebilirsiniz.

Skymap Uygulaması İle Gezegenlerin Yerini Görebilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum

Cepheus

Gokbilimi.Net'in kurucusu, yöneticisi ve tasarımcısı.. Astronomiyi yaşam tarzı olarak gören ve daima araştıran, araştırmakla da yetinmeyip sorgulayan ve şüphe duyan birisi. Bilimin aydınlattığı yolda durmadan ilerlerken başkalarını da bu yola sokmaya çalışan bir yıldız tozu..