Işıktan Oluşan Teorik Kara Delik: Kugelblitz

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Işıktan Oluşan Teorik Kara Delik: Kugelblitz

Kara delikler genellikle çok miktarda maddenin küçük bir hacme sıkıştırılarak yüksek yoğunluğa getirilmesiyle oluşur. Peki başlıkta bahsi geçen “kugelblitz” nasıl olur da ışıktan oluşabilir? Zira fotonun kütlesiz olduğunu söylüyoruz. Elimizde kütle, yani madde yoksa, bunu nasıl başarabiliriz?

1955 yılında, kara delikler teorisinin önde gelen isimlerinden biri olan John Wheeler, yeterli miktardaki enerjinin bir alana odaklanması durumunda, bunun, Schwarzschild denklemleriyle açıklanabilecek mikroskobik bir kara delik oluşturacağını ileri sürdü.

Fotonların kütlesiz olduğunu kabul ediyoruz, ancak enerji taşıdıklarını da biliyoruz. Meşhur E=mc^2 formülü, satır arasında bize aslında bir şey söyler. Kütle çekim kuvveti maddeye de enerjiye de aynı şekilde davranır ve ikisini de çekebilir. Bu durumda bir olay ufku oluşturabiliyorsak, bunun madde ya da enerjiden oluşmuş olması olay ufkunun (daha doğrusu kütle çekiminin) umurunda değildir.

Yani özetle uzayda ufacık bir noktaya (birkaç milimetrelik olabilir) yeterli miktarda enerjiyi yoğunlaştırabilirsek, teorik olarak mikroskobik bir kara delik oluşturabiliriz demektir. Bunun için bol miktarda ve güçlü ışık kaynağı gerekecektir elbette. Lazer ışınlarından daha güçlü…

Ancak “Ben Dünya boyutlarında, büyük bir tane yapmak istiyorum” deseydiniz, o zaman ihtiyacınız olacak ışık miktarı çok çok daha fazla olurdu: Dünya’ya 350 ışık yılı uzaklıktaki tüm yıldızların 10 yıl boyunca yaydığı toplam ışık gibi…

Diyelim ki minik, mikroskobik boyutlarda bir tane yaptık…

Bunun ağırlığı 2 tane Empire State binasının ağırlığından fazla olurdu. Ancak bu ufaklık zamanla son derece sıcak bir hale gelecekti, çünkü bir şekilde ölçebilecek olsanız yaklaşık 10 katrilyon watt’lık güce sahip olduğunu görecektiniz. Gittikçe ısınan böyle bir cismin sonu da yeni bir Big Bang olacaktı ve olayın bundan sonrası tamamen hayal gücüne kalacaktı. Yani evren içinde evren mi meydana gelirdi, kısa bir süreliğine birbirine bağlı iki evren ve bir anlamda solucan deliği mi oluşurdu, yoksa aklımıza bile gelmeyecek son derece absürt olaylar mı gelişirdi, bilinmez.

Neyse ki evren, onunla kafamıza göre oynayamayacağımız bir yapı. Yoksa biz yaramaz insanoğlu şimdiye dek bir yerlerini çoktan bozmuş olurduk (:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir