Juno

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Juno

Juno, Roma mitolojisindeki baş tanrı Jüpiter’in eşi ve kız kardeşi olan tanrıçadır. Bu çarpık ilişki bizi ilgilendirmese de, uzay aracı olan Juno’nun yaptığı/yapacağı işlerle yakından ilgileniyoruz.

Juno, Florida’daki Cape Canaveral üssünden, 6 Ağustos 2011 tarihinde fırlatıldı. Birkaç gün önce, yani 2016 yılının temmuz ayında Jüpiter’in yörüngesine oturtuldu. Aracın görevi, Jüpiter’in manyetosferine, atmosferine ve özellikle de içi yapısına ait detayları incelemek üzere veri toplamak. NASA’nın bu uzay aracına ait sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.  Bu linkten indireceğiniz uygulamayla da, bu uzay aracı ve benzeri görev araçlarını eş zamanlı olarak izleyebilir ve onlara dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

bsJuno, hemen hemen bir basketbol sahası büyüklüğünde…

Bugüne kadar Jüpiter ile ilgili çeşitli gözlemler, hesaplamalar ve tahminler yapıldı. Ancak yine de bazı şeyleri kesinleştirmekte yarar var. Juno da bu amaçla, gezegenin katı bir çekirdeğinin olup olmadığı, atmosferinde bulunduğu düşünülen su moleküllerinin gerçekten var olup olmadığı gibi sorulara cevap bulmaya çalışacak. Yörüngede 2 yıla yakın kalacak olan araç, yakıt tasarrufu yapabilmesi adına, vaktini kendine etrafında sürekli dönmekle geçiriyor. Araç, Jüpiter’in manyetik alanına karşı NASA tarafından özel olarak korumaya alındı. Aracın kendisi tümüyle, özel malzemeyle kaplı değil. Ancak zarar görmemesi gereken hassas donanıma, deyim yerindeyse zırh giydirildi.
jjjjGörevi bittiğinde bu uzay aracı, atmosfere dalış yaparak, bir kamikaze edasıyla hayata(!) veda edecek.

Araç ilk fotoğraflarını Jüpiter’e yaklaşırken çekti;

Uzay aracından gelen verilerin,  2018 yılında analiz edilmesi bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir