Kaçış Hızı Nedir ?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Kaçış Hızı Nedir ?

Kaçış Hızı (Kurtulma Hızı)

Bildiğiniz üzere her gök cisminin bir kütle-çekim kuvveti vardır. (Sizin bile) ve bu kuvvet cismin kütlesi ile doğru orantılı olarak artar. Bu gök cisimlerinin kütle-çekim kuvvetinden kurtulabilmek için ise belirli bir hıza gereksinim duyulmaktadır ve bu hıza kaçış (kurtulma) hızı denmektedir.

Gezegenimiz Dünya'nın albedosu ortalama 0,30'dur.

Dünya’nın kaçış hızı yaklaşık olarak 11 km’dir.

Örneğin Dünya’nın çekim alanından kurtulabilmek için saniyede 11 km civarında bir hıza ulaşmalısınız. Neptün gibi bir Gezegen için ise hızınızın saniyede 23,5 km olması gereklidir .(Kaçış hızının artmasının nedeni kütlenin artmasından dolayıdır) Eğer ki Jüpiter’in kütle-çekiminden kurtulmak istiyorsanız kaçış hızınızın saniyede 59,5 km olması gerekmektedir. Daha küçük kütleli gök cisimlere örnek verecek olursak; Mars’ta hızınızın saniyede 5 km olması gereklidir. Dünya’nın uydusu Ay’da ise bu değer 2,3 km’dir. (Bu yüzden Dünya’dan uzaya çıkmak için büyük roketler kullanılırken Ay yüzeyinden küçük bir itme gücüne sahip roket ile çıkılması daha kolaydır)

Uydumuz Ay'ın kaçış hızına ulaşabilmek için küçük bir ay modülünün itiş gücü yeterlidir.

Uydumuz Ay’ın kaçış hızına ulaşabilmek için küçük bir ay modülünün itiş gücü yeterlidir.

Tabii ki kaçış hızı gök cisminin kütlesiyle birlikte o cismin yoğunluğu ile de alakalıdır .Yani Dünya’yı şimdiki boyutundan daha fazla küçültmeye çalışsaydık gezegenimizin yoğunluğu artacaktı. Yoğunluğun artması ise kaçış hızının da artması demektir. Bu yüzden Dünya’nın önceki halinde gerekli olan 11 km civarındaki hız, sıkıştırılmış Dünya’nın üzerinden uzaya çıkmak için gerekli olan kaçış hızından daha az olacaktır. Yani gök cisminin yoğunluğu artarsa kaçış hızının değeri de artacaktır. Bu yüzden kara delik gibi yoğunluğu çok fazla olan gök cisimlerinden kaçabilmek için ışık hızının üstünde bir hıza gereksinim duyulmaktadır.

Gözlerinizi Uzay’dan ayırmayın, herkese iyi günler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir