1 Hafta Neden 7 Gün ?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

1 Hafta Neden 7 Gün ?

Hiç düşündünüz mü 1 hafta neden 7 gün diye? Mesela neden 8 değil, neden 6 değil de 7? Merakınızı gidermek adına hemen cevaplayalım.

İnsanoğlu ilk zamandan bu yana zamanı ölçmek adına çeşitli ölçü birimleri kullanmışlardır. Misal Güneş’in 2 doğumu arasındaki geçen süreye gün denmektedir. Sayılarda olduğu gibi zamanda da daha büyük rakamlar ortaya çıkınca Ay’ın her iki hilali arasında geçen süreye “Ay” diyerek daha uzun bir zaman birimi oluşturuldu.

Ancak orta bir kavram yoktu ve gün ve ay arasına daha kısa bir zaman dilimi gerekiyordu. Bunun için tekrar gökyüzüne bakan insanoğlu Ay’ın değişik hareketlerini inceledi. Hareketlerin periyodik olarak tekrarlanması ve bu sürelerin belirli olması işlerine yaramış olacak ki resimde de gördüğünüz üzere her evre arasındaki süreye hafta adı verildi ve bu süre yaklaşık 7 güne karşılıktı. Ayrıca 1 ay 4 hafta olduğu için dördün kelimesi de buradan gelmektedir.

1 Hafta Neden 7 Gün

Ayın Evreleri – 1 Hafta Neden 7 Gün


Eski çağlarda kullanılan bu basit takvim, bizdeki 1 yıl gibi ilerliyordu. Bu takvimi kullanan bir toplumda geçen 1 asır bizde sadece 8 yıla denktir. Basit bir hesaplamayla eski çağ uygarlığında 50 yaşında olan bir birey, aslında bize göre somut işlemler dönemine bile geçmemiş 4 yaşında bir çocuk olacaktır. Evet, kulağa oldukça garip geliyor değil mi?

Zamanla yerleşik hayata geçildi ve tarım yapılmaya başlandı fakat bir şeyler ters gidiyordu. Bu takvim mevsimleri doğru hesaplayamıyor ve hep bir senkronizasyon sorunu söz konusu oluyordu. Döngüler doğru hesaplanmadığı zaman ya da döngülere uygun bir takvim oluşturulmadığı zaman bu kaçınılmaz bir sorundur. Bu yüzden olsa gerek güneş takvimi oluşturuldu ve bu basit ama kısa vadede iş gören takvim terk edildi.

Ancak Güneş takvimine geçildiğinde oluşturulan hafta takvimi aşağı yukarı bu takvime uygundu (1 yıl 52.2 hafta) ve küsuratları göz ardı edilerek hafta olarak kullanılmaya devam edildi.

Bu yazımızda kısaca 1 hafta neden 7 gün sürüyormuş astronomik bir biçimde ele aldık. Mutlu, huzurlu ve keyifli haftalar dileriz 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir