15 Kasım’da Dünya Kararacak mı?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

15 Kasım’da Dünya Kararacak mı?

Efendim, 2 yıldır Ekim ayının sonunda öyle bir iddia atılıyor ki,(Dünya kararacak mı?) Geçenlerde artan mesaj sayısına binaen ufak bir bilgilendirme yazısı yazalım da halkımız olayın aslını astarını “güvenilir” bir kaynaktan öğrensin dedik.

15 Kasımda Dünya Kararacak mı?

Normalde bu haber geçen sene birçok haber sitesi ve gazetesi tarafından yayınlanmış ve sosyal medyada büyük bir popülariteye sahip olmuştu. Ancak tarih yaklaşınca aynı durumdan tekrar ve tekrar yararlanmaya çalışan haber siteleri (ve geçen seneki yazılarını kaldırmayan haber siteleri) yüzünden konu yeniden gündeme geldi. E tabi her kafadan bir ses çıkınca haliyle insanlar da “Gerçekten 15 Kasım’da Dünya Kararacak mı?” gibi absürd bir soru sormaya başladı. Baştan açıkça söyleyip ayrıntıya geçelim de aceleci arkadaşlar için daha fazla vakit kaybı olmasın: Dünya ne 15 Kasım’da, ne de 25 Kasım’da kararmayacak. Böyle bir şey olur ve 15 gün sürerse zaten öldünüz demektir.

Hemen şimdi, 15 Kasım’da Dünya Kararacak mı? diye arama yapınız. Çıkan sonuçlarda hep aynı bilgiler mevcut. Neymiş, NASA’da gelen rapor doğruymuş da, Venüs ve Jüpiter gezegeninin bir dizi olaylar yaşayıp felaketler zincirinin ilk halkaları olacakmış da, 15 gün karanlıkta kalacakmışız da, Güneş mavi doğacakmış da falan filan. Bir dizi komplo teorileri ve Dünya’nın kararmasına sundukları gerekçe de bir hayli komik.

Ne Mars, ne Jüpiter ne de herhangi bir gezegen, yaşayacağı bir olay sonucu Güneş gibi devasa çaptaki bir gök cismini karartamaz, yani bunun olması imkansız. Hele ki bu kararmanın 15 gün boyunca süreceğini belirtmek de ayrı bir konudur. Yıldızlar öyle etrafı gazla tozla çevrilip de birkaç gün kararacak bir şeyler karşı karşıya kalmaz. Hele ki bizim Güneş’imiz. Ancak medya bu sahte bilgiyi allayıp pullayıp bir şekilde insanların kanacağı şekilde direttikçe diretiyor. Biz de bu gibi sitelere daha fazla prim verilmemesi için olayı basitçe özetliyoruz.

Malum, bu ilk değil. Mesela şu yazımıza da bakarsanız NASA’nın burçları değiştirdiğine dair bir iddia ortaya attılar ve bu sefer anında müdahale edilince “Ya valla haber yanlışmış biz de şu siteden kopyalamıştık kusura bakmayın” tarzında bir özür mesajı yayınlayacak kadar iğrençleştiler. Sonuçta duygularınız üzerinden para kazanmaya çalışan bir grup baştan sağma iş yapan insanın oluştuğu topluluktan ibaret çoğu haber sitesi. Yani bu yoldan para kazanacaklarına gidip ticaret yapsalar en azından insanları kandırmamış olurlar değil mi?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir