Albedo Nedir?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Albedo Nedir?

En kısa tanımıyla albedo, bir cismin yüzeyine gelen ışığı geri yansıtma kapasitesidir ve bir cismin albedosu “0 ile 1” arasında değer almaktadır. Bir cismin albedosu 0 veya 1 değeri almaz çünkü pratikte hiçbir cismin ışığı soğurması veya yansıtması kusursuz değildir. Yansıtabilirlik diğer adıdır.

Astronomide albedo, kendi ışığını üretemeyen gök cisimlerinin başka kaynaktan aldığı ışığı yansıtma gücü olarak tanımlanmaktadır. Bu kaynak, bizim sistemimizde yıldızımız Güneş’tir ve albedo, gök cisimlerinin Güneş ışığını yansıtma kapasitesini belirtmek için kullanılır.

Gezegenimiz Dünya'nın albedosu ortalama 0,30'dur.

Gezegenimiz Dünya’nın albedosu ortalama 0,30’dur.

Bir cismin albedosu; ışığın yüzeye çarpma açısı, yüzeyinin pürüzlü (dağlar, tepeler vb..) olması, atmosferi, yüzeyinin kimyasal özelliği gibi durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Dünya’nın albedosu bu etkenler yüzünden farklılık göstermektedir fakat ortalama olarak Gezegenimizin Albedosu 0.30 olarak kabul edilmektedir. Dünya‘nın uydusu Ay’ın albedosu ise yaklaşık 0.12’dir ve bu değer oldukça düşüktür. Çünkü taş kömürünün de Albedosu 0.12’dir ve bu, Ay’ın çok kötü bir yansıtıcı olduğunu göstermektedir. Eğer Ay’ın albedosu yüksek bir değerde olsaydı gece zamanında kullanılan sokak lambalarına gerek kalmayacaktı.

Güneş sistemindeki albedosu en yükse Gezegen Venüstedir. Bu yüzden Venüs'ü gökyüzündeki en parlak cisim olarak görürüz.

Güneş sistemindeki albedosu en yüksek Gezegen Venüstür. Bu yüzden Venüs’ü gökyüzündeki en parlak cisim olarak görürüz.

Diğer Güneş Sistemindeki gezegenlere bakarsak Jüpiter ile Satürn 0.34, Merkür 0.12, Mars 0.16, Venüs 0.75, Uranüs 0.29, Neptün 0.31 ve cüce gezegen Plüton 0.40 değerinde albedoya sahiptir.

Güneş sistemindeki en yüksek albedo 0,99 değer ile Enceladustadır.

Güneş sistemindeki en yüksek albedo 0,99 değer ile Enceladustadır.

Ancak Güneş sistemindeki en yüksek albedo Venüs’ün değil, Satürn’ün uydusu Enceladus’tadır. Yüzeyi tamamıyla su buzu ile kaplı olan ve bembeyaz bir yüzeye sahip olan Enceladus’un albedosu tam olarak 0.99’dur.

Gözlerinizi uzaydan ayırmayın, herkese iyi günler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir