Altın Nereden Geldi ?

Altın Nereden Geldi ?

Birçok astronomi meraklısı gezegenimizdeki yaşamın temel elementi olan Karbon’un (C), DNA’mızdaki Azot’un, dişlerimizdeki Kalsiyum’un (Ca) ve birçok elementin Yıldızlarda gerçekleşen nükleer füzyon tepkimeleri ve Süpernova patlamaları sonucu oluştuğunu biliyoruz. Hemen her çeşit elementin kaynağı Yıldızlar olarak gözüksede Dünyamızda, çok değerli bir element olarak gözüken ve bir geçiş metali olan Altın’ın (Au) temel kaynağı Yıldızların nükleer füzyonları ve süpernovalar değildir. Altın’ın temel oluşum nedeni Nötron Yıldızlarıdır.

Altın elementi'nin temel kaynağı süpernova patlamaları değil Nötron yıldızlarıdır.
Altın elementi’nin temel kaynağı süpernova patlamaları değil Nötron yıldızlarıdır

İnsan vücudunda %0,000014 kadar bir kütle kaplayan Altın (Au) elementinin Yıldızların nükleer füzyonlarından ve süpernova patlamalarından oluşmadığını gözlemleyen bilim insanları GRB 130603B adlı ikili Nötron Yıldızı sistemini gözlemleyerek Altın’ın (Au), Atarcaların birbirlerine değmeleri sonucunda açığa çıktığını keşfettiler.

Nötron Yıldızları’nın birbirleri ile çarpışmaları sonucunda açığa çıkan bulutsudaki Altın (Au) ve diğer önemli ağır elementlerin miktarının tam olarak 10 Ay kütlesinde olduğunu gözlemleyen bilim insanları bu araştırmayla Altın’ın temel oluşum kaynağının ikili sistemlerde bulunan nötron yıldızları olduğunu keşfetmiş oldular.

Gözlerinizi Uzay’dan ayırmayın, herkese iyi günler.
Hey, Bizi Facebook’ta Takip Eder misin!

8 yaşında köyünde gezinirken Samanyolu'nun şerit halini görerek Astronomi ve bilime merak salmış olan amatör astronomi meraklısı.