Altın Nereden Geldi?

Altın Nereden Geldi?

Birçok astronomi meraklısı gezegenimizdeki yaşamın temel elementi olan karbonun (C), DNA’mızdaki azotun, dişlerimizdeki kalsiyumun (Ca) ve birçok elementin yıldızlarda gerçekleşen nükleer füzyon tepkimeleri ve Süpernova patlamaları sonucu oluştuğunu biliyoruz. Hemen her çeşit elementin kaynağı yıldızlar olarak gözükse de gezegenimizde, çok değerli bir element olarak gözüken ve bir geçiş metali olan altının (Au) temel kaynağı yıldızların nükleer füzyonları ve süpernovalar değildir. Altın’ın temel oluşum nedeni nötron yıldızlarıdır.

Altın elementi'nin temel kaynağı süpernova patlamaları değil Nötron yıldızlarıdır.
Altın elementi’nin temel kaynağı süpernova patlamaları değil Nötron yıldızlarıdır

İnsan vücudunda %0,000014 kadar bir kütle kaplayan Altın (Au) elementinin yıldızların nükleer füzyonlarından ve süpernova patlamalarından oluşmadığını gözlemleyen bilim insanları GRB 130603B adlı ikili Nötron Yıldızı sistemini gözlemleyerek Altın’ın (Au), Atarcaların birbirlerine değmeleri sonucunda açığa çıktığını keşfettiler.

Nötron yıldızlarının birbirleri ile çarpışmaları sonucunda açığa çıkan bulutsudaki Altın (Au) ve diğer önemli ağır elementlerin miktarının yaklaşık olarak 10 Ay kütlesinde olduğunu gözlemleyen bilim insanları bu araştırmayla altının temel oluşum kaynağının ikili sistemlerde bulunan nötron yıldızları olduğunu keşfetmiş oldular.

İleri Bilgi İçin: https://arxiv.org/abs/1306.3960

Hey, Bizi Facebook’ta Takip Eder misin!

Sercan Yavuz Yazar: