Asteroit Kuşağı

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Asteroit Kuşağı

Asteroit Kuşağını anlatmadan önce öncelikle asteroit hakkında kısa bir bilgi vererek başlayalım. Asteroit küçük gezegen olarak adlandırılan gök cisimleridir. İsminden de anlaşılacağı üzere gezegenlerin çap ve kütle bakımından daha ufak hali diyebiliriz. Şimdi konumuza dönebiliriz. Bu kuşak Mars ile Jupiter yörüngesi alanında yer alır yani iç gezegenlerin ve dış gezegenlerin tam ortasında. Güneş Sistemi’nin oluşumundan kalan irili ufaklı kaya ve asteroitlerden oluşur. Günümüze kadar yaklaşık olarak 700.000 cüce gezegen ve asteroit bu kuşakta keşfedilmiştir. Kuşaktaki tüm gök cisimlerinin kütlesi yaklaşık Ay kütlesi kadardır.

Mars ile Jupiter arasında yer alan Asteorit Kuşağı

Şimdi de bu kuşakta yer alan belli başlı gök cisimlerini tanıyalım.

Bu bölgedeki en önemli keşiflerden biri 1 Ocak 1801 yılında astronom Giuseppe Piazzi tarafından keşfedilen cüce gezegen Cerestir. Ayrıca çok ilginç bir olaya değinmek istiyoruz, Ceres keşfedildiği tarihten itibaren yaklaşık 50 yıl sistemimizin 8. gezegeni olarak kabul edildi. Ayrıca Ceres bu kuşaktaki maddelerin 1/3 ne sahiptir. Bu keşiften 15 ay sonra ise 2 Pallas adı asteroit keşfedilmiştir. Heinrich Wilhelm Olbers tarafındansa Vesta asteoriti keşfedildi. Vesta bu kuşaktaki maddenin 10 da 1 ine sahiptir ki kendisi kuşaktaki ikinci büyük asteroit olup 2012 yılında NASA’nın Dawn uydusu tarafından ziyaret edilmiş ve incelenmiştir. Yapılan gözlemlerde, bu kuşaktaki tüm gök cisimlerinin, insan yaşamına elverişsiz olduğu saptanmıştır.

Asteorit Kuşağı cisimleri Vesta ve Ceres kıyaslaması.

 

Asteorit Kuşağı ve bu kuşakta yer alan belli başlı cisimler bunlardı. Asteorit Kuşağı gibi bir kuşak daha bulunmaktadır Güneş Sisteminde: Kuiper Kuşağı. Eğer Kuiper Kuşağı ve bu kuşakta yer alan cisimleri okumak isterseniz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir