Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Düşünün, Ay bir anda ortadan kaybolsaydı veya en başından bu yana Ay olmasaydı ne olurdu? Geceleri bizi aydınlatan, basit bir teleskopla dahi kolayca gözlemlenebilen ve insanları gök yüzüne hayran kılan bu sevimli uydu olmasaydı doğadaki canlılar ve Dünya’mız nelere maruz kalırdı? Dünya üzerinde yaşam da Ay’la birlikte son mu bulurdu? Detaylarına geçelim…

Öncelikle Ay “aniden” yok olsaydı fiziksel etkisi de ortadan kalkacağı için Dünyamızın 23 derecelik eğimi birkaç derece daha artacak ve bu artış sonucu mevsimler daha çetin yaşanacaktı. Kısaca yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkı ve gece gündüz süreleri artacaktı. Bu durum, insanlık için öldürücü bir etki yaratmasa da evrimsel açıdan Ay’ın etkisinin insanlara kattığı fayda oldukça büyüktür. En basit örnek olarak tarih öncesi çağlarda insanlar geceleri Ay sayesinde bir nebze de olsa çevrelerini gözlemleyebiliyor ve bu sayede tehlikelerle başa çıkabiliyordu. Buna ek olarak zaman kavramı açısından tarih boyunca insanlar Ay’dan faydalanmıştır. Bu konunun detaylarını linkteki yazımıza göz atarak inceleyebilirsiniz.

Ay’ın bir anda yok olması, depremleri ve volkanik faaliyetleri tetikleyecektir. Ancak telaşlanmaya gerek yok: Eğer Ay olmasaydı, ani bir etkinin kalkması üzerine oluşacak bu jeolojik kökenli faaliyetler kısa bir süre sonra normale dönecekti.

Gezegenimizin üzerinden büyük bir fiziksel etkinin kalkması, yani Ay’ın aniden yok olması, Dünya’nın Ay ile ortak çekim merkezini yok edeceği için Dünya yörüngesinde şiddetli yörüngesel sapmalara neden olacaktı.

Ay'ın Evreleri

Ay’ın Evreleri

Bazı canlı türleri üremek için ayın evrelerini takip eder. Bu yüzden Ay’ın bir anda yok olması canlılar açısından ciddi bir sorun teşkil edecekti. Somut kanıtlar bulunmasa da Ay’ın ortadan kalkması sonucu insanları psikolojik durumlarının da olumsuz yönde değişeceğini de söyleyebiliriz.

Ay’ın ortadan kalkması nedeniyle oluşacak en büyük sorunlardan birisi de gel-gitlerin azalmasıdır. Eğer Ay olmasaydı gelgitler büyük oranda azalacaktı. Azalma sonucu bazı canlıların yaşam mücadelesi içerisinde kalacağını söyleyebiliriz.Ay Dünyamızın 4’de 1’i kadardır. Bu yüzden bazı gök taşlarının yörüngelerini saptırabilir ve bazılarının da kalkan göreviyle bize çarpmasını engelleyebilir. Ortadan kalkarsa Dünya’ya nispeten daha sık meteor çarpması olasıdır.

Ay uyguladığı kütlesel çekim etkisiyle Dünyanın dönüş hızını yavaşlatmaktadır. Ortadan kalktığını düşünürsek Dünyanın dönüş hızını azaltan en büyük etkenlerden birisi de ortadan kalkacaktır. Yapılan araştırmalar sonucu Ay’ın olmaması durumunda bir günün yaklaşık 6 saat daha kısa olacağı hesaplanmıştır. Bu durumda aniden ortadan kalması demek, Dünya üzerindeki tüm ekonomik, sosyal ve toplumsal düzenin kalıcı olarak değişmesi demektir. Aynı zamanda insanın biyolojik saati olan sirkadiyen ritmin de bozulmasına neden olacağı için bireyin sağlığı açısından bir tehdit oluşturacaktı.

Bir diğer sonuç ise Dünyanın ısısındaki eser miktardaki azalma. Şimdi ne alakası var canım Ay ortadan kalkarsa diye düşünüyor olabilirsiniz. Ay geceleri Güneş’ten aldığı parlaklığı bize yansıtır ve Dünya’nın çok az da olsa ısınmasını sağlar. Ayın bir anda yok olması Dünyanın ortalama ısısını 0.2 derece kadar düşürecektir.

Eğer Theia Dünya’ya Çarpmasaydı, Yani Ay, En Başından Beri Olmasaydı Neler Olurdu?

Theia olmasaydı bu makaleyi okumuyor olurdunuz :) (Teoriye göre)

Theia olmasaydı bu makaleyi okumuyor olurdunuz 🙂 (Teoriye göre)

Eğer Ay olmasaydı, Neil Armstrong (ve Apollo misyonu kapsamında Ay’a çıkan astronotlar) asla ona adım atamayacaktı.

Ay Olmasaydı ABD, yüksek bir ihtimalle soğuk savaşı kazanamayacaktı. Bu durum, Dünya’daki siyasi olayların günümüzden çok daha farklı bir halde olmasına neden olacaktı. Özellikle de Dünya dışı bir gök cismine insanlı yolculuk hala hayal olarak kalacaktı.

Ay Olmasaydı yıllar boyu süren (ve halen devam eden) Ay komplocuları işsiz kalacaktı. Ay aslında bir hologram mı? Yoksa içerisinde uzaylıların medeniyeti mi var? Ya da Ay’ı uzaylılar mı inşa etti gibi aşırı uçuk varsayımları asla duymamış olacaktık. Ki bu durum, işimize gelirdi.

Ay Olmasaydı şuan bu makaleyi okumuyor olurdunuz. Belki de şuan göz attığınız makale “Dünya’nın da Bir Doğal Uydusu Olsaydı Neler Olurdu?” olabilirdi. Bu konu üzerinde araştırmaları inceler ve kitaplarda ütopik benzetimlerle hayallere dalardık.

Ve üzgünüz Sümerliler! Ay’ı gözlemlemek de mümkün olmayacağından Ay takvimini yapmanız da mümkün olmayacaktı. Ay’ın periyodik hareketi, insanlar adına bir “birim” olmuştur ve insanlar iki ay evresi arası geçen sürenin aynı olmasından dolayı bu durumu zaman birimi olarak kullanmaya başlamıştır.


Gelelim büyük soruya; Ay olmasaydı ne olurdu? sorusundan daha önemli bir soru da Ay ortadan kalksa insan yaşamı da sona erer miydi? sorusudur. Görüldüğü üzere Ay aniden yok olsaydı yaşanacak sonuçlar canlı yaşamına büyük zararlar verecektir. Ancak Ay’ın ortadan kalkmasıyla Dünya üzerindeki yaşam son bulmaz. Evet, ciddi sonuçlar doğurur ancak zamanla hayatta kalan canlılar doğanın Ay olmadan devam eden işleyişine tekrar adapte olacaktır. Oluşumundan bu yana Ay’ın olmadığını var sayarsak bu etkileri doğal olarak günümüzde fark etmeyecektik.

Bu eşsiz arkadaşımız bizden her yüzyıl ortalama olarak 4 metre uzaklaşmaktadır. (Olur da biz) Dünya üzerindeyken Ay, zamanla tamamen uzaklaştığında -gözden kaybolduğunda- ise yeni nesiller Ay’ı sadece büyüklerinin anlattığı hikayelerden ve dijital verilerden hatırlayacaklar…

Kaynak ve İleri Okuma

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir