Ay Olmasaydı

Düşünün, Ay bir anda ortadan kaybolsaydı veya Ay olmasaydı ne olurdu?. Geceleri bizi aydınlatan, basit bir teleskopla dahi kolayca gözlemlenebilen ve insanları gök yüzüne hayran kılan bu sevimli uydu olmasaydı doğadaki canlılar ve Dünya’mız nelere maruz kalırdı?

Öncelikle Ay “aniden” yok olsaydı fiziksel etkisi de ortadan kalkacağı için Dünyamızın 23 derecelik eğimi birkaç derece daha artacak ve bu artış sonucu mevsimler daha çetin yaşanacaktı. Kısaca yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkı ve gece gündüz süreleri artacaktı.

Ayın bir anda yok olması depremleri ve volkanların patlamaları tetikleyecekti. Ancak telaşlanmaya gerek yok, ani bir etkinin kalkması üzerine oluşacak bu jeolojik kökenli faaliyetler kısa bir süre sonra normale dönecekti.

Gezegenimizin üzerinden büyük bir fiziksel etkinin kalkması, yani Ay’ın aniden yok olması, Dünya’nın Ay ile ortak çekim merkezini yok edeceği için bir takım yörüngesel sapmalara neden olacaktı.

Ay'ın Evreleri
Ay’ın Evreleri

Bazı canlı türleri üremek için ayın evrelerini takip eder. Bu yüzden Ay’ın yok olması canlılar açısından ciddi bir sorun teşkil edecekti. Net olarak kanıtlanmasada Ay’ın ortadan kalkması sonucu insanları psikolojik durumlarının da olumsuz yönde değişeceğini söyleyebiliriz.

Ayın ortadan kalkması nedeniyle oluşacak en büyük sorunlardan birisi de gel-gitlerin azalmasıdır. Eğer Ay olmasaydı gelgitler büyük oranda azalacaktı. Azalma sonucu bazı canlıların yaşam mücadelesi içerisinde kalacağını söyleyebiliriz.Ay Dünyamızın 4’te 1’i kadardır. Bu yüzden bazı gök taşlarının yörüngelerini saptırabilir ve bazılarının da kalkan göreviyle bize çarpmasını engelleyebilir. Ortadan kalkarsa Dünyaya nispeten daha sık meteor düşmesi olasıdır.

Ay uyguladığı çekim etkisiyle (örn. gelgitler) Dünyanın dönüş hızını yavaşlatmaktadır. Ortadan kalktığını düşünürsek Dünyanın dönüş hızını azaltan en büyük etkenlerden birisi de ortadan kalkacaktır. Yapılan araştırmalar sonucu Ay’ın olmaması durumunda bir günün yaklaşık 6 saat daha kısa olacağı hesaplanmıştır.

Bir diğer sonuç ise Dünyanın ısısındaki ufak azalma. Şimdi ne alakası var canım Ay ortadan kalkarsa diye düşünüyor olabilirsiniz. Ay geceleri Güneşten aldığı parlaklığı bize yansıtır ve Dünyanın çok az da olsa ısınmasını sağlar. Ayın bir anda yok olması Dünyanın ortalama ısısını 0.2 derece kadar düşürecektir.

Eğer Theia Dünya’ya Çarpmasaydı, Yani Ay, En Başından Beri Olmasaydı Neler Olurdu?

Theia olmasaydı bu makaleyi okumuyor olurdunuz :) (Teoriye göre)
Theia olmasaydı bu makaleyi okumuyor olurdunuz 🙂 (Teoriye göre)

Eğer Ay olmasaydı, Neil Armstrong (ve Apollo misyonu kapsamında Ay’a çıkan astronotlar) asla ona çıkamayacaktı.

Ay Olmasaydı ABD, belki de soğuk savaşı kazanamayacaktı. Bu durum, Dünya’daki siyasi olayların günümüzden çok daha farklı bir halde olmasına neden olacaktı.

Ay Olmasaydı yıllar boyu süren (ve halen devam eden) Ay komplocuları işsiz kalacaktı.

Ay Olmasaydı şuan bu makaleyi okumuyor olurdunuz. Belki de şuan göz attığınız makale “Dünya’nın Uydusu Olsaydı Neler Olurdu?” olabilirdi.

Ve üzgünüz Sümerliler! Ay’ı gözlemlemek de mümkün olmayacağından Ay takvimini yapmanız da mümkün olmayacaktı


Görüldüğü üzere Ay aniden yok olsaydı yaşanacak sonuçlar canlı yaşamına büyük zararlar verecektir. Ancak ayın ortadan kalkmasıyla Dünya üzerindeki yaşam son bulmaz. Evet, ciddi sonuçlar doğurur ancak zamanla hayatta kalan canlılar doğaya tekrar adapte olacaktır. Oluşumundan bu yana Ay’ın olmadığını var sayarsak bu etkileri doğal olarak günümüzde fark etmeyecektik. Bu eşsiz arkadaşımız bizden her yüzyıl ortalama olarak 4 metre uzaklaşmaktadır. Zamanla tamamen uzaklaştığında -gözden kaybolduğunda- ise yeni nesiller Ay’ı sadece büyüklerinin anlattığı hikayelerden ve dijital verilerden hatırlayacaklar…

Kaynak: http://sciencenordic.com/what-would-we-do-without-moon

Hey, Bizi Facebook’ta Takip Eder misin!

antalya escort

Gokbilimi.Net'in kurucusu, üst yöneticisi ve aynı zamanda da big bossu. Sitesine aşık, yazıları herkesin anlayacağı biçimde açık, biraz da kaçık birisi. Herkesin tanısa seveceği klasik homo sapiens sapiens...