Ay Tutulması

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Ay Tutulması

Ay Tutulması Nasıl Oluşur Hiç Merak Ettiniz mi?

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya’nın Güneş’i kesmesi nedeniyle gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay’ın, Dünya’nın gölgesine girmesi ile Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür.

Ay Tutulması Evreleri

Ay Tutulması Evreleri

Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya’nın gölgesi Ay’a düşer. Bu 42.000.000.000 km uzanan gölge konisi Ay’ın uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay, saatte 3456 km hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün Ay’ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Ay’a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya’nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay, tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya’nın gölgesi kırmızı renkte görülür.
300px-Moon_eclipse

Süper Ay (Super Moon) Nedir?

Ay, yörüngesinin eliptik olması nedeniyle Dünya’dan sabit bir uzaklıkta yer almaz. Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığı her turda yaklaşık olarak 357,000 km ve 406,000 km arasında değişir. Ay yeröte ve yerberi olarak adlandırılan bu noktalarda Dünya’ya en uzak ve en yakın konumlarında olur ve Ay’ın yörünge yapısı nedeniyle bu noktaların yeri her zaman değişir. Bu noktalardan biri Ay’ın dolunay evresine denk geldiği zaman Süper Ay ve Mikro Ay denilen özel durumlar oluşur. Mavi Ay Hakkında Bilgi Almak İçin Burayı Ziyaret Edin.

Kanlı Ay

Kanlı Ay’ın oluşma sebebi ise gayet basit ve ışığın farklı yoğunluklu ortamlar arasında geçiş yaparken kırılması esasına dayanıyor. Güneş’ten atmosferimize gelen ışınlardan daha uzun dalga boylu olan kırmızı renkteki ışınlar kırılarak Ay’ın bulunduğu bölgeye doğru odaklanır. Mavi ve Yeşil ışınlar ise daha az kırıldıkları için odaklanmazlar ve dağılırlar. Dünya’nın atmosferinden gelen kırmızı ışıkları yansıtan Ay ise bu yüzden kırmızı görünür. Güneş’in doğuşu ve batışı sırasında gökyüzünün kızarması da buna benzer sebeplerle oluşur. Bu nedenle tam Ay tutulmalarının hepsi de kanlı oluyor. Uyarı olarak söyleyelim. Tutulmalarla depremler arasında herhangi bir bağ yoktu. 1999 depremi öncesi yaşanan tutulma olayı da düşünülenin aksine tesadüfidir.
super_ay_tutulması-2