Ay’ın Yerinde Diğer Gezegenler Olsaydı

Roskosmoz Tv Youtube kanalında yayınladığı video ile Ay’ın yerinde diğer gezegenler olsa nasıl görünürdü bir kez daha görelim. Öncelikle Ay’ın çapının 3.474 km olduğu hatırlayalım.

1-) Merkür – Çap 4.879 km

Güneş sistemimizdeki en küçük ve Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür ay yerinde olsaydı (ortalama 385.000 km) böyle gözükecekti, tabi ufak olması nedeniyle pek de ilgi çekici bir görüntüye sahip değil ancak geceleri aya kıyasla daha çok ilgi çekeceğinden şüphemiz yok.

2-) Venüs (Çoban Yıldızı) – Çap 12.104 km

Güneş sisteminin en sıcak ve en parlak görünen gezegeni Venüs, Dünyamıza ay kadar yakın olsaydı gerçekten çok güzel bir görüntüye sahip olabilirdi.

3-) Dünya – Çap 12.742 km

Hiç düşündünüz mü Dünyamızın Dünya gibi bir uydusu olsaydı nasıl olurdu ?

4-) Mars (Merih) – Çap 6.779 km

Koloni kurma projesi ve bir zamanlar yaşam olduğuna dair iddialar bulunması nedeniyle sürekli gündemde olan Mars, Dünyamıza ay kadar yakın olsaydı görüntüsünden ziyade yakınlığı nedeniyle ilgi çekerdi sanırım.

5-) Jupiter – Çap 139.822 km

Evet şimdi de gaz devi gezegenlerimize gelelim, asıl ilgi çekici görüntüler burada.  Sistemimizdeki en büyük gezegen olan Jupiter eğer ay kadar yakın olsaydı, yeni bir uydusu olabilirdi.

6-) Satürn – Çap 116.464 km

Halkalarıyla ünlü Satürn bize ay kadar yakın olsaydı halkalarından vazgeçmek zorunda kalabilirdi.

7-) Uranüs – Çap 50.724 km

Masmavi rengiyle Uranüs ay kadar yakın olsaydı oldukça güzel bir görünüme sahip olabilirdi.

8) Neptün – Çap 49.244 km

Sistemimizin en uzak gezegeni olan Neptün, Dünyaya ay kadar yakın olsaydı Tıpkı Uranüs gibi gecelerimize mavi ışık katabilirdi.

BONUS BİLGİ

Tüm bu gezegenlerin (Dünya hariç) çapını topladığımız zaman (380.016 km) Dünya ay arası ortalama mesafeden (385.000 km) kısa oluyor, başka bir değişle Dünya ve Ay arasına diğer tüm Güneş Sistemi gezegenleri sığabilir.

Hey, Bizi Facebook’ta Takip Eder misin!

Gokbilimi.Net'in kurucusu, üst yöneticisi ve aynı zamanda da big bossu. Sitesine aşık, yazıları herkesin anlayacağı biçimde açık, biraz da kaçık birisi. Herkesin tanısa seveceği klasik homo sapiens sapiens...