AYYUKA ÇIKMAK: EL AYYUK/CAPELLA YILDIZI

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

AYYUKA ÇIKMAK: EL AYYUK/CAPELLA YILDIZI

Ayyuka çıkmak deyimini halk arasında çok duymuşuzdur. Yoo ben duymadım diyenler için hemen açıklayalım. Ayyuka çıkmak; bir olayın ya da sırrın ifşa olması, dedikodu malzemesi yapılması manasını taşır. Peki, bu durumun Capella veya El Ayyuk yıldızı ile ne alakası var kardeşim bana ne dedikodudan diyenler var, buradan duyar giyim.

Ayyuk, Arabacı(Auriga) takımyıldızının en parlak yıldızı olan Capella’nın Arapça adıdır. Dilimize Arapçadan giren Ayyuk kelimesi ise göğün en yüksek yeri anlamına gelir. Kış mevsimi geldiğinde bu yıldızı tam tepenizde görebilirsiniz. Eski Türklerde göğün tepesi; gıybetlerin, dedikoduların çıktığı yer olup, herkes bu olayları görmüş ve biliyordur. Yani AYYUKA ÇIKMIŞTIR.

 

Mitolojiyi bırakıp hadi yıldız hakkında gerçekleri konuşalım.

Capella yıldızına baktığımızda bir tane yıldız varmış gibi görürüz. Ama her görünene inanmamak gerek değil mi. 🙂 Aslında Capella iki yıldız çiftinden oluşan bir yıldız sistemidir. Yani biz bir tane görürken orada tam 4 tane yıldız var. Sistemin iki büyük yıldızı Capella Aa ve Capella Ab’dir. Diğer iki yıldız ise kırmızı cüce olan Capella H ve Capella L’dir.

Sistem bizden ortalama 42 ışık yılı (1 ışık yılı ortalama 10 trilyon km) uzaklıktadır. Capella Aa ve Capella Ab yıldızları Güneş’ten ortalama 2,5 kat daha fazla kütleye sahiptir ve birbirleri etrafındaki yörünge periyodu 104 gündür. Yaşları ortalama 550 milyon yıl civarında ve sistem halinde gökyüzünün en parlak 6. yıldızıdır. Tek başına ise Capella Aa yıldızı gökyüzünün 10. parlak yıldızıdır.

06.09.2018 – Saat 04:08’de Stellarium’dan alınmış Konya’ya ait gökyüzü.

O zaman yazımızı size bir ödev vererek bitirelim. Yukarıda görmüş olduğunuz görüntüde kış altıgenini bulabilir misiniz?

Ek olarak bu yazıyı okuyanlar için sistemimizdeki en yüksek dağ olan Olympus Mons hakkında da bilgi vermekten mutluluk duyarız. Yazıyı okumak için bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir