Bilinen En Küçük Yıldız : OGLE-TR-122b

Bilinen En Küçük Yıldız : OGLE-TR-122b

Astronomi ile ilgilenen birçoğumuz Evren’in en yaşlı galaksisi, en büyük yıldızı, en geniş yıldız sistemi, Dünyaya en çok benzeyen gezegen vb… konuları ilgi çekici ve enteresan buluruz. Bu düşünce bu yazıyı yazan yazar olarak kabul görülür. İşte bu yazımızda böyle enteresan ve ilginç bir konu işleyeceğiz. Konunun başlıca kahramanı: OGLE-TR-122b

Bir gökcisminin yıldız olabilmesi için Güneş'in %7-7,5 bölümü kadar büyük olması gerekir.
Bir gökcisminin yıldız olabilmesi için Güneş’in %7-7,5 bölümü kadar büyük olması gerekir
Eğer bir gökcismine yıldız ünvanı vermek istiyorsanız gökcisminin Güneşimizin yaklaşık %7-7,5 bölümü kadar büyük olması lazımdır. Gökcismi bu büyüklüğün üzerine çıktığında içerisinde bulunan Hidrojeni Helyuma dönüştürebilecek güce sahip olacağından dolayı (nükleer füzyon tepkimeleri) yıldız ünvanını almaya hak kazanacaktır. OGLE-TR-122b adlı gökcismide yıldız ünvanına erişmeye hak kazanmış bir yıldızımızdır. Fakat OGLE-TR-122b’yi diğer yıldızlardan farklı kılan şey şu ana kadar keşfedilmiş olan ”en küçük yıldız” olmasıdır.

Bizden yaklaşık olarak 3.200 ışık yılı (I.Y) uzaklıkta bulunan ve G sınıfı bir yıldız ile aynı sistemde bulunan (çift yıldız sistemi) OGLE-TR-122b Güneş’in yaklaşık olarak %7,5 kadar büyüklüğünde olduğundan dolayı kılpayı yıldız olabilmiştir. Bu büyüklüğünden dolayı ise bilinen en küçük yıldız ünvanınada hak kazanmıştır. Fakat OGLE-TR-122b’nin kütlesinde %1’lik bir artış ve azalış olduğunu düşünen bilim insanları yıldızın kütlesi hakkında pek kesin bir sonuç çıkaramamaktadırlar.

Gözlerinizi Uzay’dan ayırmayın, herkese iyi günler.
Hey, Bizi Facebook’ta Takip Eder misin!

8 yaşında köyünde gezinirken Samanyolu'nun şerit halini görerek Astronomi ve bilime merak salmış olan amatör astronomi meraklısı.