Bilinen En Küçük Yıldız : OGLE-TR-122b

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Bilinen En Küçük Yıldız : OGLE-TR-122b

Bilinen En Küçük Yıldız : OGLE-TR-122b

Astronomi ile ilgilenen birçoğumuz Evren’in en yaşlı galaksisi, en büyük yıldızı, en geniş yıldız sistemi, Dünyaya en çok benzeyen gezegeni vb… konuları ilgi çekici ve enteresan buluruz. Misal en büyük yıldız diye sorulduğunda birçoğumuz öyle öğrendiği için Vy Canis Majoris dese de aslında en büyük yıldız Uy Scuti’dir. Aslında mesele bu da değil, çoğumuz az çok isim verebilmekteyiz bu soru sorulduğunda. Fakat bu yazımızda bilinen en küçük yıldıza göz atacağız. Biraz ilginç değil mi? Evrende hep en büyükleri keşfetmeye çalışırken bir de bilinen en küçük yıldıza göz atalım. Karşınızda: OGLE-TR-122b

Bir gökcisminin yıldız olabilmesi için Güneş'in %7-7,5 bölümü kadar büyük olması gerekir.

Bir gökcisminin yıldız olabilmesi için Güneş’in %7-7,5 bölümü kadar büyük olması gerekirEğer bir gök cismine yıldız unvanı vermek istiyorsanız gök cisminin Güneşimizin (kütlece) yaklaşık %7-7,5’i kadar olması lazımdır. Gök cismi bu büyüklüğün üzerine çıktığında içerisinde bulunan hidrojeni helyuma dönüştürebilecek güce sahip olacağından dolayı (nükleer füzyon tepkimeleri) yıldız unvanını almaya hak kazanacaktır. OGLE-TR-122b adlı gök cismi de yıldız unvanına erişmeye hak kazanmış bir yıldızımızdır. Fakat OGLE-TR-122b’yi diğer yıldızlardan farklı kılan şey şu ana kadar keşfedilmiş olan ”en küçük yıldız” olmasıdır.

Bizden yaklaşık olarak 3.200 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve G sınıfı bir yıldız ile aynı sistemde bulunan (çift yıldız sistemi) OGLE-TR-122b Güneş’in yaklaşık olarak %7,5 kadarı olduğundan dolayı kıl payı yıldız olabilmiştir. Bu büyüklüğünden dolayı ise bilinen en küçük yıldız unvanına da hak kazanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir