BULUNMA EŞİĞİMİZ

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

BULUNMA EŞİĞİMİZ

Bu sonsuz uzayda bizden başka yaşayan akıllı canlılar var mı? Onlar da bizim gibi mi ya da bizden çok mu farklılar? Ve bizi arıyorlar mı?

Uzay denilince akla binlerce hatta milyonlarca soru geliyor. Her bir soru diğerlerinin öncüsü oluyor. Fakat tüm sorulara rağmen en çok kalıplaşmış soru da “uzayda bizden başka yaşayan akıllı canlı var mı?”… Bu soruya henüz olumlu bir yanıt veremedik. Yani şu anlık yok. Çünkü onları görmedik, duymadık ve herhangi bir sinyal almadık. Peki, onlar bizi gördüler mi? Duydular mı? Ya da yolladığımız sinyalleri aldılar mı? Henüz almamış olacaklar ki bize geri dönüş yapmadılar. Ya da aldılar ve geri dönmekle hiç uğraşmıyorlar.

Dünya’nın dışından bakıldığında, gezegenimizde yaşam olduğunu anlayabilir miyiz? Dışından derken kastımız nedir? Yörüngeden mi, Ay’dan mı, Jüpiter’den mi, Güneş Sistemi dışından mı, Galaksimiz dışından mı…?

Voyager 1 konum takibi. https://voyager.jpl.nasa.gov/mission/status/

İmdi bir radyo sinyali olup yola çıkalım; Dünya’dan çıktığımızda hızımız saniyede 300.000 kilometre. Güneş sisteminden çıkmamız yaklaşık 22 saatimizi alacak. Radyo sinyali olursak bu kadar kısa sürede sistemimizden çıkabiliyoruz. Peki, daha önce hiç çıktık mı? Bu sorunun cevabı ‘kısmen’ olacaktır. Çünkü Voyager 1 uzay aracı şu an Dünya’dan 21 milyar km uzakta. Ve hızı saatte 62 bin km. Daha iyi anlatacak olursak; Voyager 1, 15 Eylül 1977’den beridir ancak bu kadar uzağa gidebilmiş. Koskoca uzayda çok da uzağa gittiğimizi söyleyemeyiz öyle değil mi? Peki, bize Güneş’ten sonraki en yakın yıldız olan Proxima Centauri’ye varmamız ne kadar sürecek? Eğer radyo sinyali olursak 4,2 ışık yılı. Yani 40 trilyon kilometrelik bir mesafe. Bu demek oluyor ki bizden başka akıllı canlı bulmamız için minimum düzeyde 8,5 yıllık bir zaman geçmesi lazım. Çünkü yolladığımız sinyalin geri dönmesini bekleyeceğiz. Bu mesafeler bizler için devasa uzaklıkta olmasına rağmen sonsuz bildiğimiz uzayda yerimizden kımıldadığımızı dahi söyleyemeyiz… Buradan da çıkalım daha uzağa gidelim. Mesela bize en yakın galaksiye gidelim. Birçoğumuzun da ismini bildiği Yay Eliptik Cüce Galaksisi. Bizim galaksimizin uydularından biridir kendisi. Buraya yolladığımız sinyalin ulaşması 70.000 ışık yılı sürecek. Yani 70 bin yılda sinyalimiz oraya ulaşacak… Biraz daha açılalım. Andromeda’ya gidelim. Zincire vurulmuş kıza gidelim. Oraya da ‘ha’ deyince gidilmiyor. 2.2 milyon yıl sürecek gitmemiz. Bu arada biz hâlâ radyo sinyaliyiz. Yani ulaşabileceğimiz en yüksek hızdayız. Peki, sınırları aşabilir miyiz?

Tekrardan gezegenimize dönelim. Kendi bünyemizle yola çıkalım. Daha Mars’a bir canlı bile yollayamadık. “Olsun robot yolladık” dediğinizi duydum gibi. Evet, robot yolladık. Ama daha Mars’ta yaşamın var olup olmadığını kesin olarak söyleyemiyoruz…. Ve… biz şu an kendi yaşamımızdan dahi bî haberiz.

Yrd. Astronom Fatih Özdemir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir