Burçlar Değişti mi?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Burçlar Değişti mi?

Gün içerisinde bazı sözde haber sitelerinin burçlar hakkında yaptığı asılsız haber, sayfamıza birçok mesaj gelmesine ve bu konuda defalarca uyarılmamıza neden oldu. Biz de sessiz kalmamak adına bir cevap niteliğindeki bu yazıyı yazmaya karar verdik.

Yapılan “asılsız” haberlere göre NASA‘nın açıklamasıyla burçların değiştiği ve 13. burç olan yılan burcunun da takvime eklendiği bildirildi. Tabi tek bir sayfa bu yazıyı hazırlayınca diğerleri de hiiiiiç sorgulamadan ve araştırmadan hemen atladı. Dalga dalga yayılan bu bilgi sonucu konu hakkında yeteri kadar bilgisi olmayan insanlar da “Aaa, şu haber sitesi bunu paylaşmış, eğer bu paylaştıysa kesin güvenilirdir.” diyerek habere inanmaya başladılar. Tabi haber siteleri de inandırıcı olması adına burçları NASA’nın değiştirdiğini iddia ettiler. Çünkü onlarda da NASA bir şey söylemişse kesin doğrudur algısı mevcut. Öncelikle bu asılsız haberin içeriğine bir kez daha göz atalım.

Görüldüğü üzere arama yapıldığı çıkan bazı haberler bunlar

Görüldüğü üzere arama yapıldığı çıkan bazı haberler bunlar

Ve daha nicesi… Amacımız isim vermeden sadece zihniyeti eleştirmek olduğu için kimseyi ifşa etmiyoruz. Haberlerin başlığında “Burçlar değişti mi? NASA açıkladı.” yazarak herkesi meraklandırarak siteye çekmeye çalışmışlar, komedi… İçeriğine baktığımız zamansa hepsi birbiriyle aynı! Bakın harfi harfine aynı, bu da kimsenin araştırma yapmadan haber yaptığını gösteriyor. Başlıkta NASA’nın Dünya’nın yörüngesel salınımı değiştiği için burçların tarihlerinin de değiştiğini belirten bir yazı var. 1.si, böyle bir durum olursa NASA burç murç değiştirmez, işi değil. Yani bu burcun tarihi şu oldu veya yeni bir burç ekledik falan demez. Bizzat kendileri astroloji saçmalığını reddederler ve bilim olmadığını belirtirler. Kaldı ki burçların günümüzde hiçbir geçerliliği yoktur, tamamen palavra (Yazımız hazır olduğunda neden palavra olduğunu “bilimsel” kanıtlarla sunacağız).

Haberin devamında NASA’nın burçları değiştirdiği ve astronomlarla “astrologlar” arasında tartışma yarattığı belirtiliyor. Sonrasında daha da inandırıcı(!) olmak adına NASA’nın internet sitesinde yayınladığına dikkat çekiyorlar. (ki linkte göreceğiniz üzere NASA “astroloji, bilim değildir” diyor; yeni burcunuz şudur diye size burç pazarlamıyor) Giriniz bakınız, sitede böyle bir bilgi yok, olmadı ve ilerde de olması mümkün değil. Kaldı ki astronomlarla “astrolog” denilen insanları bir tutmaları da ne kadar saçma bir haber olduğunu kanıtlar niteliktedir. Astronom olmak için üniversitede bölümünü okuyup alanında uzmanlaşmanız lazım. Yani yıllarınızı verip o karmaşık bilgileri formülleri ezberlemeniz gerekiyor. Astrolog olmak içinse burçlar hakkında bilgi edinip klasik terimleri bilmeniz yeterlidir. Sonrasında kendinize astrolog diyerek blog açıp veya gazetelerin köşelerine aklınızdan yazılar uydurup ekleyebilirsiniz. Ve araştırmayan halkımız da alanında uzmanlaşan ve yılların bilgisine sahip olan astronomlar yerine birbirinin kopyası olan astrologlara inanır. Ne kadar garip değil mi?

Son olarak da haber siteleri için birkaç lafımız var. Gördüğünüz üzere birbirlerinden ctrl+c – ctrl+v yapan bu sitelerin tek amacı ilginç olabilecek tüm haberleri siteye atıp para ve kitle kazanmaktır. İçlerinde araştırma yapan birkaç site yok mu derseniz tabi var, onlara saygımız sonsuz. En çok da bu haberi ilk ortaya atan sitelere kızıyoruz. Çünkü sırf ilgi çekici olsun diye milleti kandırmaları ve üstüne de NASA, ESA, JAXA gibi büyük (bakın güvenilir demiyoruz) kurumları kaynak olarak göstermeleri hem halkımız adına hem de bilim adına büyük bir ayıptır. Hayır ayda 1-2  kez yanlış yapılsa anlayış gösterir editörler acemi araştırma nedir bilmiyorlar deriz ama her gün aynı türde yazılar yazılınca bunların kasıtlı olarak yapıldığını anlamamak güç oluyor.

Klasik haber görsellerinden birisi.

Klasik haber görsellerinden birisi.

UZUN LAFIN KISASI

Sözün özü sevgili okuyucularımız, bu haber en başta da söylediğimiz gibi asılsızdır ve kaynak olarak gösterilen NASA’nın web sitesinde böyle bir haber mevcut değildir. Tek amacı halkı kandırıp üstünden para kazanmaya çalışan sitelerin yaptığı ayıp veya araştırma nedir bilmeyen haber sitelerinin yaptığı hatadır. En kısa zamanda bu gibi konularda biraz daha dikkatli olmalarını ve araştırma yapmalarını rica ediyoruz; bizim yaptığımız gibi, zor değil yani.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir