Dünya Aniden Dursaydı ?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Dünya Aniden Dursaydı ?

Dünya, biz fark etmesek de kendi etrafında saatte yaklaşık 1670 kilometre hızla döner. Bu hız ekvatordan kutuplara gidildikçe azalır vesaire vesaire. Şimdi biz, gezegenimiz aniden dursaydı neler olurdu ona bakacağız (bol örnekle).

Gezegenimiz aniden durduğu an eylemsizlik yasasına göre (Newton’un 1. yasası) yeryüzü üzerindeki cisimler hızını korumak saatte yaklaşık 1670 kilometre hızla hareket etmeye devam edecekler (ekvatora göre). Bu da ülkelerin dev tsunamilerle sular altında kalacağı, insanların ve dünya üzerinde bulunan her şeyin büyük bir hızla fırlayacağı anlamına gelir..
Kendinizi düz bir yolda saatte 90 kilometre hızla giden bir dolmuşta ayakta yolculuk yaparken düşünün. Dolmuş aniden durunca herkes gibi siz de anında yere yapışırsınız. Hatta bazı yolcular camdan dışarı fırlayabilir. Aynı durumu burada da görmek mümkün (tabi hayal gücümüzü kullanıyoruz, gezegenimize herhangi bir kuvvet uygulanmadıkça dönüş hızında ani bir değişiklik olmaz). Kutuplarda yaşayanlar ise bize göre çok daha az bir sarsılma yaşayacak ancak kaçınılmaz son onları da beklemekte.

Dünya aniden durursa okyanus suları kutuplara doğru kayacak ve bu simulasyonda da görüldüğü üzere bir kaç saat içinde aşağı yukarı böyle bir durumla karşı karşıya kalacağız, tabi hayatta kalan olursa !

Peki Uzun Vadede Neler Gerçekleşir?

Şimdi bu anlattıklarımız çok kısa süre içerisinde gerçekleşecek olan felaketlerdi. Bir de uzun vadede neler olacak onlara bakalım.

Dünya’nın kendi etrafında dönmesi günleri oluşturmakta. Dönüş biterse günler de yalan olur. Ayrıca bir taraf sürekli Güneş’e bakarken diğer taraf Güneş yüzü göremeyecek.

Gezegenimiz durursa çekirdeği de durur. Bu sefer de manyetik alan ortadan kalkar ve Mars’a olanların aynısı bize de olur. Güneş rüzgarlarından koruyacak herhangi bir manyetik alanımız olmayınca atmosfer yaşama elverişsiz hale gelir. Dünya üzerindeki devasa rüzgarları ve erozyonları saymıyoruz bile.

Kısaca Dünya’nın durması insanlığın sona gelmesi anlamına gelebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir