Durma! Göğe Bakalım

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Durma! Göğe Bakalım

Efendim bilindiği üzere bir yörüngeye sahip olan gök cisimleri, elips yörüngeleri nedeniyle birbirlerine yaklaşır ve birbirlerinden uzaklaşırlar. Bu yaklaşmalar, insanoğlunun çevrelerindeki cisimleri çıplak gözle gözlemlemesini kolaylaştırır.

Bugünlerde, yani Mayıs sonu Haziran başında Mars, yıl içerisinde Dünya’ya en yakın konumlarında (yaklaşık 75 milyon kilometre). Haliyle parlaklığı ve büyüklüğü arttığından Mayıs sonu ve Haziran başında Güneş’in batmasıyla saat 04:00’e kadar bulutsuz bir havada kendilerini rahatlıkla görebilirsiniz. Işık kirliliğinin olmadığı yerlerde kızıllığıyla rahatça ayırt edilebilecek olan Mars, haziran ayı boyunca Terazi Takımyıldızı’nda olacak. Haziran sonuna doğru erken batacağından, gözlem süresi 2-3 saat kadar kısalacak. Hazır zaman varken kaçırmamanızı ve bulutsuz bir gecede teleskopunuzu, biranızı ve sigaranızı alıp Mars’ın haşin kızıllığına saatlerce bakmanızı tavsiye ederiz.

Bundan önce 27 Ağustos 2003 tarihinde Dünya’ya 53 milyon kilometre mesafede bulunan Mars, o tarihte normalden 2 kat büyük ve 6 kat parlak görünmüştü. En son 60.000 yıl önce Dünya’ya bu kadar yaklaşan Mars’ın görünümü gerçekten harikaydı, gözlemleyenler bilir..

Bu olaydan kendilerine pay çıkartmaya çalışan astrologlara da değinmeden olmaz. Astrologlar yakınlaşma sonucu insanların duygularının yoğunlaşacağı ve saldırgan tutumlarının artacağı benzeri yorumlarda bulunmaktadır. Bu yorumları ciddiye almamanızı ve keyfinize bakmanızı tavsiye ederiz. Esen kalın 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir