En Yakın Yerbenzeri Ötegezegen : Proxima b

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

En Yakın Yerbenzeri Ötegezegen : Proxima b

Proxima b: En Yakın Yer Benzeri Ötegezegen

Bize en yakın yıldız olan Proxima Centuri bizden yaklaşık 4,3 ışık yılı (I.Y) uzaklıkta bulunan ve kahverengi cüce evresine geçiş yapmakta olan kırmızı cüce yıldızıdır. Bize yaklaşık 4 ışık yılı mesafede olmasına rağmen 1915’te keşfedilmiştir. Çünkü kendileri oldukça ufak ve sönüktür. Çoklu yıldız sisteminde yer alan Proxima Centauri sistemde bulunan Alpha Centauri B ve A adında Güneş benzeri yıldızlardan çok daha küçüktür. Küçük olmasına karşın sistemindeki diğer yıldızlardan farklı olarak etrafında Proxima b adında Yerbenzeri bir gezegen bulunmaktadır. Bu yüzden önemli olan boyut değil işlev diyoruz 8:)

Proxima b'nin olası görünümü

Yeni Keşfedilen Gezegenin Olası GörünümüProxima b, La Silla Gözlemevi’nde hassas spektrometre kullanılarak keşfedilen bir yer benzeri öte gezegendir. Bu yıl ağustos ayının sonunda keşfinin duyurulmasıyla birçok insanı meraklandıran ve heyecanlandıran gezegen, Dünya’dan 1,3 kat daha büyüktür. Ayrıca Dünya’ya “bilinen” en yakın yer benzeri öte gezegendir.

Geçtiğimiz aylarda  Breakthrough Starshot adlı proje ile Proxima Centauri’ye ve bu yeni keşfedilen gezegene uzay araçlarının yollanması amaçlanıyor.

Peki İnsanoğlu Bu Gezegende Yaşayabilir mi?

Bunu söylemek için şimdilik erken diyebiliriz. Yani gezegen keşfedildi yaşanılabilir alan sınırında ama detaylı araştırmalar yapmadan hemen sevinmemek gerekir. İlk gözlemler ve araştırmalar sonucu eğer bu gezegende atmosfer varsa sıcaklığının aşağı yukarı 30-40 derece arasında olacağı tahmin ediliyor. Yani bu demek oluyor ki eğer bu gezegende su varsa sıvı haldedir. Ve suyun sıvı halde olması da gezegenin yaşanılabilir olması bakımından çok önemli bir etkendir. Fakat bir yerde durmak lazım, fazla ileri gitmeyelim…

Gezegenin, (öte gezegen keşfetme yönteminde) M sınıfı olan Proxima Centauri’nin yalpalama hareketlerine göre orada olması gerektiği için duyurusu yapılmıştır. Yani tıpkı deneysel gözlemlerden önce matematiksel verilerle keşfedilen Neptün gibi keşfedilmiştir. Ama orada olmayabilir de! Çünkü M sınıfı yıldızlar hakkında henüz çok fazla şey bilmiyoruz, ve bu tür bir yıldız belki de bizi yanıltıyor olabilir. Ama dediğimiz gibi bu “küçük” bir ihtimal. Yani demek istiyoruz ki ne “Heh gezegen orda işte yollasınlar aracı” diyin, ne de “Kardeşim yokmuş işte kesin kandırıyor bizi” diyin. Matematik yanılmaz ama bazen yaptığımız hesaplamalar bizi yanıltabilir. Bu yalpalama hareketlerinin tek sebebi belki de başka bir şeydir. Bunun için detaylı araştırmaya ihtiyacımız var.

Gezegen 4.2 ışık yılı uzaklıkta. Yani 40 trilyon kilometre!!

Gezegen 4.2 ışık yılı uzaklıkta. Yani 40 trilyon kilometre!! 
Peki Bu Gezegene Yolculuk Hakkında Neler Söyleyebiliriz?

Gezegen, yaklaşık olarak 4.2 ışıkyılı uzaklıkta olduğu için uzaklığı da yaklaşık 40 trilyon kilometredir. Işık olsak uçsak 4 yılda oradayız fakat en gelişmiş teknolojilerimizle bile bu mesafeyi ancak binlerce yılda aşabiliriz. Yani günümüz teknolojisine ithafen diyoruz ki: Oturun oturduğunuz yerde, Dünya’nın suyu mu çıktı?

Gözlerinizi uzaydan ayırmayın, herkese iyi günler!