Eris Cüce Gezegen

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Eris Cüce Gezegen

Cüce gezegen nedir?

Güneş sistemimizdeki 8 gezegen, Güneş’e yakınlık sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür. Bunların haricinde Güneş sistemimizde gezegen olamayacak kadar küçük ama asteroit olamayacak kadar da büyük gök cisimleri vardır ki bunlara “Cüce Gezegen” adı verilmektedir. İşte bu gezegen türlerinden biri olan Eris, Plüto ile birebir aynı boyutlardadır.

Eris Cüce Gezegeni;

Palomar Gözlemevi merkezli keşif ekibi, NASA ve bazı basın organları tarafından Güneş Sisteminin onuncu gezegeni olarak tanımlanmaktaydı. Uluslararası Astronomi Birliği, Ağustos 2006’da, Eris’in de durumunu netleştirecek olan, “gezegen” teriminin tanımını yayınladıktan sonra, gezegen olmadığına karar verildi. Onun yerine Plüto, Haumea, Makemake ve Ceres ile birlikte cüce gezegen sıfatını aldı. Fakat sonuçta Eris hem gezegen sınıfına sokulmadı, hem de beraberinde Plüto’yu da götürdü. Bu boyutlarda bir gök cisminin hangi sınıfa sokulacağı tartışmalarına 2006 yılında açıklık getirildi. Plüto dahil güneş sisteminde bulunan tüm Plüto’ya yakın ya da küçük olan ama bir asteroitten de büyük olan gezegencikler, cüce gezegen ilan edildi.

HUT tarafından elde edilen, Eris (ortada) ve Dysnomia (ortanın solunda) fotoğrafı.

HUT tarafından elde edilen, cüce gezegenimiz (ortada) ve Dysnomia (ortanın solunda) fotoğrafı.


Adını antik Yunan mitolojisinden alan cücemiz, mitolojide anlaşmazlık tanrıçasıdır. Efsaneye göre Eris, erkekler arasında kıskançlık yaratan ve savaş başlatan bir kadın olarak resmedilir.
Eris’in Güneş çevresinde bir tam turu yaklaşık 561 yıl sürer. Kendi etrafında dönüş süresi ise Dünya’nınkine çok yakındır; 25 saat. Yüzeyinde bolca miktarda donmuş nitrojen olduğu düşünülen cüce gezegenin atmosferinde de bolca buz bulunmaktadır. Güneş’ten bir hayli uzakta bulunduğu için kaçınılmaz olarak yüzey sıcaklığı çok düşüktür; yaklaşık -238°C. Gezegenin sadece bir uydusu vardır.

Not: Neden Plüton değil Plüto olduğuna dair yazımız burada

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir