Erişim Engellenemez! Vikipedi’ye Nasıl Erişim Sağlayabilirsiniz?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Erişim Engellenemez! Vikipedi’ye Nasıl Erişim Sağlayabilirsiniz?

Herkese merhaba! Biliyorsunuz ki ülkemizde geçtiğimiz aylarda Özgür Ansiklopedi olan Vikipedi’ye (Wikipedia) ülkemizde tüm dillerce erişim engeli getirildi. Bu durumun siyasi nedenlerine değinmeyeceğiz. Yalnızca bu sanal kütüphaneye nasıl tekrardan erişim sağlayacağınızın yollarını aktaracağız. Normalde yasaklı bir siteye girmek isterseniz DNS adreslerinizi değiştirerek bu sorunu kolayca ve büyük ihtimalle ortadan kaldırabilirsiniz fakat Vikipedi için aynı durum geçerli değil. O halde ne yapmamız gerek?

0wikipedia…

Peki o da nedir? 0wikipedia.org, Vikipedi ile aynı tasarıma sahip olan, tıpkısının aynısıymış gibi görünen bir adres. Fakat alt kısımda reklamlarla karşılaşabilirsiniz. Ulaşmak için adresin üzerine tıklayın.

Eğer 0wikipedia.org’a Giriş Yapamıyorsanız…

Ha olur da burası da engellenmişse üzülmeyin! Son çare olarak size daha farklı bir yol sunacağız. wikiwand.com adresine giriş yaparak eğer Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız Download for Chrome butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Sonrasında açılan kutucuğa Eklenti Olarak Kur butonuna tıklayarak kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. (Ayrıca nette araştırma yaparken orijinal Vikipedi’ye tıkladığınızda hata almak yerine doğrudan Wikiwand’ın daha basit arayüzüyle karşılaşacaksınız)

Kurulum tamamlandığında karşınıza bu ekran çıkmış olacak.

Kurulum tamamlandığında karşınıza bu ekran çıkmış olacak.

Kurulum tamamlandıktan sonra bu bağlantıya tıklayarak aşağıda bulunan görseldeki yere ulaşacaksınız. Oradan da sağ üst kısımdaki büyüteç ikonuna tıklayarak arama yapabilirsiniz.

Bu kısımdan arama yapabilirsiniz.

Bu kısımdan arama yapabilirsiniz.

Ülkemizdeki son aylarda yaşanan üzücü durumların sonucu, özgür olması gereken bir kaynağa yüklenilmemelidir. Wikipedia özgür bir kaynaktır ve herkesin erişim hakkı vardır. Erişimin yasaklanması, onu ulaşamayacağınız anlamına gelmez! Bu konudaki tepkimizi, Vikipedi’ye girerek, araştırarak, sorgulayarak ve yasaklara boyun eğmeyerek gösterebiliriz. Lütfen siz de şimdi Vikipedi’ye girin ve dilediğinizce araştırma yapın. Bu hepimizin hakkı 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir