Evrende Ne Kadar Büyüğüz?

Evrende ne kadar büyüğüz ya da ne kadar yer kaplıyoruz?… Büyük gizemleri ve karmaşaları olan bu yapıyı hala tam olarak kavrayabilmiş değiliz. Görülebilir evrenin, Yerel Süper Kümelerinden olan Başak Süper Kümesinin içerisinde yer alan Yerel Gök ada Grubunun içerisinde bulunan Samanyolu Gök Adasının içerisindeki Güneş Sisteminin 3. gezegeni olan Dünya’dan yazıyorum.. Evrendeki yerimiz, bir kum tanesini dahi kaplayamayacak kadar küçüktür. Fakat bunun bilincinde olmamıza rağmen onlarca yıldır birbirimizi katletmekle uğraşıyor, dışarıda keşfedilmeyi bekleyen şeyleri bırakıp birbirimizin kısacık ömrünü erkenden sonra erdiriyoruz. Üstelik bunu yapmamızın zarardan başka hiçbir şey getirmediğini bildiğimiz halde.

Tüm Yaşananlar Sadece Şu Ufak Noktada Oldu.
Tüm Yaşananlar Sadece Şu Ufacık Noktada Oldu.

Eğer benim gibi büyük resme bakabilirseniz göreceğiniz ilk şey şu olacaktır: Aynı takımın oyuncuları olmamıza rağmen, aynı yerde yaşıyor olmamıza ve aynı sonu paylaşacak olmamıza rağmen ortak hareket etmiyor ve gün geçtikçe daha fazla bölünüyoruz. Birkaç yüz milyon yıl sonra, Güneş Dünya’yı yaşanmaya elverişsiz hale getirdiğinde (daha kısa da olabilir, olası en uzun zamanı örnek verdim) evimizden ayrılmak zorunda kalacağız. İşte o zaman; yapılan savaşların, öldürülen masum insanların veya topraklarını koruyan herhangi bir askerin hiçbir değeri kalmayacak.

Zamanımız kısa, ortalama 70 yıllık insan ömrünün zaten yarısı belli başlı aktiviteler sonucu yok oluyor. Kalan ömrümüzü de birbirimizi boğazlamakla, birbirimize hakaretler, küfürler savurmakla geçireceğimize bir anlığına durup açık alanda kafamızı yukarı kaldırıp gökyüzüne şu soruları soralım: Ben kimim? Buraya nasıl geldim? Ve en önemlisi benim amacım nedir? Bu yazıyı okuyan herkesin bunu yapmasını ve bir anlığına bulunduğu Dünya’dan uzaklaşıp evrenin sınırlarında gezmesini istiyoruz. Belki de en çok ihtiyacımız olan şeylerden birisi de budur, denemeden bilemezsiniz… Esen kalın.


 

 

Eğer makale başlığındaki görsele erişip büyük resme bakmaya cesaretiniz varsa tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.