Evrende Yalnız mıyız? (Fermi Paradoksu)

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Evrende Yalnız mıyız? (Fermi Paradoksu)

Evren, içerisinde hayal edemeyeceğimiz kadar gök cismi barındıran devasa alan… Peki bu alanda yalnız mıyız? Bizden başkaları yok mu? Bu kocaman alanda ufacık, minicik yer kaplayan zavallı, aciz dünyalılardan başka kimse yok mu? Fermi paradoksu bize ne söylemektedir?

Fermi Paradoksu, Fermi’nin Paradoksu

Fermi paradoksu, evrende bizden başka akıllı yaşam formlarının olması gerektiğini ancak herhangi bir kanıt olmaması nedeniyle büyük bir çelişki olduğunu ifade eder. Hayal edemeyeceğimiz kadar büyük bir alanda bizden başka hiçbir canlının olmaması kocaman bir israf demektir ancak şu ana kadar hiçbiriyle temasa geçemememiz, varlıklarından haberdar olamamız garip bir durumdur. Paradoks, adını fizikçi Enrico Fermi’den almaktadır. Fermi, bir öğle yemeği sırasında şu soruyu sormuştur : “Eğer Samanyolu dahilinde yüksek sayıda ileri dünya dışı uygarlık mevcutsa, neden uzaylılara ait uzay araçları ya da sondalar gibi kanıtlara rastlamıyoruz?” Cevap vermek güç… Evet evren devasa, evet içerisinde milyonlarca, hatta milyarlarca Dünya benzeri gezegen var. Peki varlıklar nerede? Nereye saklandılar? Henüz bilemiyoruz.

Bazı bilim insanları bu paradoksu çözmek için epey uğraşırken bazıları ise buna karşı çıktılar. Nedenleri ise bu varlıkların evrende çok nadir yer alması ve iletişime geçmenin imkansız olmasıydı. Herhangi bir radyo sinyalinin dahi

1974 Yılında Uzaya Gönderilen Arecibo Mesajının Görüntüsü

1974 Yılında Uzaya Gönderilen Arecibo Mesajının Görüntüsü

Dünya’ya ulaşmadığı zamanlarda insanlar şunu sordu : “Peki biz neden kendimizi göstermiyoruz?” Bununla birlikte evrene kendimizi tanıtacak şekilde bazı sinyaller ve sondalar gönderdik. Ancak bir sorun var: En yakın yıldız sistemi dahi ışıkla 4.3 yılda aşılabiliyorsa, bu haykırışlar diğer varlıklara ne zaman ulaşacak?

 

Yanda da gördüğünüz gibi bu mesajda; 1 den 10’a kadar sayılar, DNA’yı oluşturan elementlerin atom numaraları, DNA’nın sarmal yapısını gösteren figür, yetişkin bir insan ve insan nüfusu, Güneş Sistemi’nin bir grafiği ve Arecibo Radyo Teleskobunun grafiği yer almaktadır. Amaç, uzaydaki dostlarımıza kendimizi tanıtabilmek. Peki istenilen yere ne kadar sürede ulaşacak dersiniz? tam 25.000 yıl. Aynı şekilde cevap gelmesi de 25.000 yıl sürse ohooo, ölme eşeğim ölme 🙂

Tabi bir de Voyager 1 var bilirsiniz. Bu sonda (İçerisindeki plakta Türkçe : “Sabah şerifleriniz hayırlı olsun.” kaydını da bulunduran) bütün dillerce uzaylılara seslenmektedir. 77 yılından beri uzayda olan sonda şuan Güneş Sistemi dışındadır ve hala sinyal göndermektedir. Bu sinyalin 2020 yılında kopacak kadar zayıflayacağı düşünülüyor.

 

Voyager 1'in Uzaydaki Yeri

Voyager 1’in Uzaydaki Yeri – Fermi ParadoksuNeyse konumuza devam edelim. Fermi yaptığı hesaplarla, Dünya dışı varlıkların şimdiye kadar pek çok kez bizi ziyaret etmesi gerektiğini söylemektedir. Ancak günümüze kadar sadece birkaç tane sinyal (En önemlisi Wow Sinyali) yakalayabilen insanoğlu henüz Dünya dışı varlıkların kanıtlarını bulamamıştır. Bunun üzerine paradoksa mantıklı yaklaşımlar yapılmaya çalışılmıştır. Önce sorularla başlayalım. Varlıkların var olduğunu varsayalım, buna göre bizi neden ziyaret etmediler veya neden onları göremiyoruz?

Yaklaşımlar şu şekilde :

1-) Bizden Başka Varlık Yok (İnsan Yalnız Yaratıldı) : Mantık açısından baktığımız zaman evrende bizden başka varlıkların olmaması ancak dini olarak yorumlanabilir. Konuyu bilimsel olarak ele alırsak aynı yaşam koşulları olan gezegenlerde canlı yaşamı olması gerekir. Eğer bizden başka varlık yoksa bu devasa alan ziyan olmaz mıydı?

2-) Var Ancak Çok Nadirler : Bu yaklaşım evrende varlıkların çok nadir olduğunu ve iletişime geçemeyecek kadar uzak olduğumuzu söylemektedir. Belki de bize en yakın varlıklar diğer galaksilerdedir demek istiyor yani.

3-) Var Ancak Teknolojileri Zayıf : Evet, evrende bizimle iletişime geçecek olan varlıkların teknolojileri bizimki gibi olursa geçemezler tabi. Bu yaklaşım, şu ana kadar hiçbir temasın gerçekleşmemesine dair en mantıklı yaklaşımlardan birisidir.

4-) Var Ancak İletişime Geçmek İstemiyorlar : Biz can atalım, onlar yüzümüze bile bakmasın durumudur. Geçmemelerinin nedenlerinden bazıları şunlardır :

4.1-) Kontrol Altındayız : Bu görüşe göre bizi sürekli ziyaret ediyorlar ancak kendilerini belli etmeyerek üzerimizde deneyler yapıyor (Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını iddia eden insanlar örnek) ve kendilerinden başka varlıklar hakkında bilgi ediniyorlar.

4.2-) Bizden Korkuyorlar (Aşırı Gelişmiş Olduğumuzu Varsayarak) : Diğer varlıkların bizden korkmaları doğal bir durumdur. Düşünün, bizden aşırı gelişmiş bir ırkla iletişime geçsek korkmaz mıyız? Hele ki başımızda sömürmeyi meslek edinmiş ülkeler varken. Kaynak falan bırakmaz sömürürüz. Bu yüzden kendi başlarına takılmayı tercih ediyor olabilirler.

5-) Varlar Ancak Fark Edemiyoruz : Buradan sonra hayal gücümüzün sınır kapılarını açarak devam etmemiz gerek. Mesela bu varlıklar aşırı (baya aşırı) gelişmiş olursalar ve bizler de bunları var olan teknolojiyle, algılarımızla fark edememiş olabiliriz. Yani gözle görülemeyen, kulaklarımızla yaptıkları sesleri duyamacağımız varlıklar olabilirler. Böylece yanımıza dahi gelseler fark edemeyebilir. Bir fark edememe durumu da farklı boyutta olma olasılığıdır. Bu varlıklar farklı boyutlarda bizi ziyaret ediyor olabilirler. Biz de Murpy’nin farklı boyuttaki babasını hayalet olarak görmesi gibi hayaletler görebiliriz.

6-) Yeteri Kadar Araştırma Yapmadık : Bu yaklaşımda ise, belki biraz daha uğraşırsak (teknolojimizi daha fazla geliştirerek) uzaylıları bulabiliriz diyor. Bildiğiniz üzere Dünya dışı yaşam arayışı çalışmaları henüz bebeklik evresinde. Teknoloji ve bilgi, birikerek çığ gibi büyüyor, gelişiyor. Biraz sabır edip azimle çalışırsak belki uzaylı kardeşlerimizi bulabilir.

Şimdilik kimseyi bulamadık tabii, hala yalnız gözüküyoruz. Dünya dışı varlıklar nasıl gözüküyor, ne yiyor ne içiyor hayallerine devam, esen kalın 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir