Evrenin Sonu…Göremeyecek olsak da…

Evrenin sonuna dair başlıca 4 teori var. Sırayla bakalım;

1- Büyük Donma

Evrenin ısı farklarının ölümüne dayalı olan sonu…Isı ölümü başladığında, yani ısı farklılıkları ortadan kalktığında, evrende var olan her madde ölecek ve çürüyecek. Geriye kalacak şey ise radyasyon ve bazı parçacıklar. Bunların enerjisi de zamanla sıfıra indirgenecek.
1800lerde evrenin ancak bu şekilde sona ereceği düşünülüyordu. Genel izafiyet teorisi geliştirilene kadar…


2-Büyük Çöküş

Evren genişlemeye devam edecek ve bu genişleme ne hızda olacak? Bunun cevabı madde fazlalığına bağlı. Eğer çok fazla madde varsa evrenin genişlemesi yavaşlayacak ve bir noktadan sonra tersine, gittikçe küçülmeye başlayacak. Isı artacak, yoğunluk artacak ve sonunda evren kendi içine çökecek. Karanlık enerji fikrinin ortaya çıkması ve evrenin genişlemesinin gittikçe hızlandığının keşfedilmiş olması, madde miktarının evrenin sonunu belirleyemeyeceğini gösterdi, çünkü karanlık enerji çökmenin başlangıcı olacak olan yavaşlamaya izin vermeyecek gibi görünüyor.

3- Büyük Değişim

Bu kısım biraz karışık. Kuantum ölçekte bir sondan bahsediyoruz bu bölümde. Temiz ve pürüzsüz bir bardağa koyulup 0’ın altında bir dereceye kadar soğutulduğu halde, süper soğuk bir sıvı olarak kalmaya devam eden saf su örneği üzerinden gidelim. Eğer bardağa bir tane buz kristali bırakırsanız su hızla donacaktır. İşte evren de bu saf su gibidir ve daha düşük enerjili bir vakum baloncuğu evrenin bir anlamda “faz değiştirmesi”ne sebep olacaktır. Eğer böyle bir vakum varsa -ki şu anda bildiğimiz kadarı ile yok- kuantum teorisine göre bu vakum birgün mutlaka ortaya çıkacaktır.
Büyük değişim ile evrendeki her şey yok olacak, karanlık enerji de stil değiştirip farklı hareket etmeye başlayacak. Evreni genişletmek yerine çökertmeye başlayarak 2. maddedeki sona götürecek.

4- Büyük Parçalanma

Bu da henüz tam olarak ne olduğunu anlayamadığımız karanlık enerjinin sandığımızdan güçlü olduğu ve evreni kendi başına yok edeceği ile ilgili…Yapay zekâlardan çekinmemize benzer bir durum diyebiliriz…Evren genişlese de karanlık enerjinin yoğunluğu sabit kalır. Hacim arttıkça yoğunluğu korumak adına daha fazla karanlık enerji ortaya çıkar. Bunun artış miktarı evrenin genişlemesinden fazla olursa Büyük Parçalanma sonucu gezegenler ve yıldızlar parçalanabilir. Dünya patlayabilir, Samanyolu’nun yıldızları uzaya saçılabilir vesaire…Ancak bu fikri ortaya atan Robert Caldwell, fikrin saçmalığını kendisi de kabul etmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.