Evren’in Sonuna Yolculuk

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Evren’in Sonuna Yolculuk

Evren’in sonu var mıdır? Varsa orada ne vardır?

Bildiğimize kuramlara göre Evren genişlemektedir. Hali hazırda The Big Bang (Büyük patlama) teorisi mevcut. Bu teorinin derinliğine inelim biraz. Bir tayfın (ışık) bir şekilde sıkışıp muazzam bir enerjiyle patladığıdır. Farklı insanlar daha farklı görüşler de ortaya atmıştır. Hawking demiştir ki “Evren’in oluşumundan önceki ilk anda hiçlik vardır”. Yani bir hiçten oluştuğundan bahsediyor. Bu hipotezi sonradan çürütüldü. Daha eskilere gidersek antik filozoflardan Thales’in dediği “Her şeyi sudan meydana gelmiştir”. Bu görüşü de Anaksimandros çürütüyor. Her şey sudan meydana gelmişse, su nasıl meydana geldi? Daha yüzlerce farklı kuramdan örnek verilebilir. Fakat şüphesiz Büyük Patlama daha kabul gören bir teoridir. Bu fikri ortaya atanlar kimlerdi peki? İlk defa 1922 yılında Alexander Friedmann (Rus Kozmolog) tarafından ortaya atıldı. Bilim camiası tarafından kabul gören bu fikir günümüzde Evren’in nasıl oluştuğuna dair bir delil niteliği taşımaktadır.

Evren’in sonu var mı sorusuna gelecek olursak eğer. Evren’in sonu aynı zamanda başına da gidiyor olabilir. Nasıl ki gece gökyüzünden gördüğümüz yıldızların ışığının bize gelmesi binlerce yıl sürüyorsa, yeterince büyük bir teleskop yapıp Evren’in sonunu/başını da gözlemleyebiliriz. Yani Büyük Patlama’yı gözlemleyebilme ihtimalimiz vardır.

Biraz da felsefeye girelim. Yaşamda her şey ikiliklerden meydana geliyor. Yaşam-ölüm, var-yok, kız-erkek gibi. Yani Evren bir noktadan sürekli genişlemeye devam ediyorsa başka bir noktadan da daralıyor olabilir. Belki başka Evrenler’de –varsa- daha başka kuramlar vardır. Günümüz koşullarına göre elimizdeki bunlar. Yarın nelerin değişeceğini bilemeyiz…

Yazar: Yrd. Astronom Fatih ÖZDEMİR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir