Galaksilerin Hareketleri ve Galaksi Kümeleri

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Galaksilerin Hareketleri ve Galaksi Kümeleri

Galaksilerin Hareketleri ve Galaksi Kümeleri

Bildiğiniz üzere Christian Andreas Doppler kendi adını taşımış olduğu doppler etkisi deneyinde; bir gökcisminin spektrum çizgisindeki siyah çizgilerin (soğurma çizgileri) belirli zaman aralıklarında kırmızıya doğru bir kayış gösteriyor ise gökcismi’nin bizden uzaklaştığını, maviye kayıyor ise gökcisminin bize yani Dünyamıza yakınlaştığını söylemektedir. Edwin Hubble’da uzay’ın genişlediğini ispat amaçlı olarak kullandığı doppler kayması metodu ile evrenin bir genişleme eyleminde olduğunu ve hala devam etmekte olduğunu Edwin Hubble ve ünlü metodumuz doppler etkisi ile bilmekteyiz. Bu konuyu devasa uzay yapıları olan galaksilere taşımak istersek Andromeda ve Samanyolu galaksilerini örnek gösterebiliriz.

Andromeda ve Samanyolu galaksilerinin birleşimini gösteren bir tasfir

Andromeda ve Samanyolu galaksilerinin birleşimini gösteren bir tasfir

Astronomi ile uğraşıyorsanız bu uğraş içerisindeki kısa bir zamanda bile olsa Samanyolu ile Andromeda’nın bilmem kaç yıl sonra birleşeceği bilgisini kulağınız işitmiştir. Böyle bir örnek gösterince bilginin yanlış olduğunu söylemeyeceğiz. Tam tersine bilgi tamamiyle doğru. Burada bizi ilgilendiren ”Galaksilerin sadece birbirleri ile birleşip hep farklı galaksiler mi oluşturuyorlar?” sorusuna cevap vermek. Konumuz galaksilerin hareketleri. Sonuçta böyle bir soruya cevap vermemiz gerekiyor. Sorunun yanıtına gelecek olursak cevap; kısmen evet.

Galaksiler kütle-çekim kuvvetinden dolayı uzay'da farklı hareket yapmaktadırlar

Galaksiler kütle-çekim kuvvetinden dolayı uzay’da farklı hareketler yapmaktadırlar

Galaksiler sadece birbirleri ile birleşip yeni galaksiler oluşturmazlar. Tam tersine iki galaksi farklı bir kütle-çekim kuvvetinden dolayı birbirlerinden uzaklaşabilir, yakınlaşabilir, birbirlerini teğet geçebilir, yörüngelerine girebilir veya bodozlama bir şekilde kafa kafaya çarpışabilirler. Bu hareketlere neden şey nam-ı değer kütle-çekim kuvvetidir.

Galaksilerin toplu bir şekilde bulundukları bölgeye galaksi kümeleri denmektedir

Galaksilerin toplu bir şekilde bulundukları bölgeye galaksi kümeleri denmektedir

Üstte yazmış olduğumuz hareketleri yapan galaksilerin, toplu bir şekilde bu hareketleri yaptıkları yere ise galaksi kümeleri diyoruz. Galaksi kümeleri ise galaksiler ile ortak hareket olarak sadece uzaklaşma metodunu uygulamaktadırlar. Bunun nedeni ise galaksi kümelerinin birbirlerine uyguladığı kütle-çekim kuvvetinin yok denecek kadar az olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden galaksi kümelerinin uzaklaşma eyleminden başka uzay’da yapacak bir eylemi bulunamamaktadır. Galaksi kümelerinin yapmış olduğu uzaklaşma hareketinden dolayı (biz görmesekte) gözlerini gece zamanı gökyüzüne diken insan evladı sadece kendi galaksi kümesinde bulunan gökcisimlerinden başka birşey göremeyecektir. (Bu bilgiye teleskoplar dahil değildir)

Gözlerinizi Uzay’dan ayırmayın, herkese iyi günler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir