Gama Işın Patlamaları (GIP)

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Gama Işın Patlamaları (GIP)

Gama Işın Patlamaları, kaynağı nötron yıldızı (atarca) veya karadelik olan ve oldukça kısa sürede meydana gelen yüksek enerjili fotonların atımlarıyla oluşan bir patlama olayıdır. Büyük patlamadan sonraki en büyük enerji salımı olarak kabul edilen GIP’lerin uzaya saldıkları enerji miktarı 10^45 – 10^47 joule kadardır. Bir megatonluk nükleer patlamada açığa çıkan enerji 10^15 olduğunu varsayarsak GIP’lerin uzaya büyük miktarda enerji salımı yaptığını bu kıyaslama ile daha iyi anlayabiliriz.

Nötron Yıldızları, Kara delikler ve Süpernova patlamaları GIP kaynaklarıdır.

Nötron Yıldızları, Kara delikler ve Süpernova patlamaları GIP kaynaklarıdır

Oluşumlarına neden olan gökcisimleri öncesindede dediğimiz gibi; bileşenleri Nötron yıldızı ve Kara delik olan ikili sistemler veya çok büyük kütleli yıldızlardır. Örnek verecek olursak; iki nötron yıldızı’nın birleşimi sonucu Kara delik meydana gelir. Kara deliğin bu birleşim sonucunda meydana gelmesi ile birlikte ise yüksek enerjili bir GIP ortaya çıkar.

Dünya'ya gelecek olan bir Gama Işın Patlaması Dünya'daki yaşamı sonlandırabilecek güçtedir.

Dünya’ya gelecek olan bir Gama Işın Patlaması Dünya’daki yaşamı sonlandırabilecek güçtedir

Gama Işın patlamaları’nın Dünya üzerindeki etkisi gezegenimiz için çok büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Dünyamıza gelecek olan bir GIP ozon tabakasına büyük oranda zarar verip atmosferimizin kimyasal yapısını bozarak yaşam için gerekli olan ortamı mahveder. Hatta 450 milyon yıl önce sulardaki yaşamın %85’lik bir bölümünün GIP yüzünden yok olduğu düşünülüyor.

Yakınımızda GIP kaynağı olabilecek bir gökcismi olmadığı için Dünyamız bugünlükte olsa güvende. Fakat sistemimizden çok uzaklarda bir GIP’nın doğrultusu sistemimize doğru ise üzerimize doğru gelen Gama Işınları’nın menzili gittikçe daha fazla büyüyerek bütün Güneş sistemini sarsacak bir yıkıma sebep olabilir. Bu yüzden bu konuda içiniz pek de rahat olmasın. Çünkü Dünya’ya gelmekte olan bir GIP veya GIP’ları olabilir.

Gözlerinizi Uzay’dan ayırmayın, herkese iyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir