Garip Bir Uydu : Hyperion

 

Hyperion, İlginç Görünümüyle Dikkat Çekiyor !

 

Hyperion, Satürnün en garip uydularından biridir. 1848 yılında 2 grup astronom tarafından keşfedilmiştir. Bu ismi ona İngiliz astronom John Herschell önermiştir. Roma mitolojisinde adı geçen Hyperion, Satürnün büyük erkek kardeşi ve ayrıca gözlem tanrısı olarak bilinir. Satürn’den yaklaşık 1.5 milyon kilometre uzaklıkta yer alan garip görünümlü bu uydunun, Satürn’ün etrafındaki bir turu aşağı yukarı 15 güne denk gelir. Yüzey sıcaklığı ortalama -180 derecedir. Yaklaşık 360 km uzunluğunda ve yaklaşık 250 km genişliğiyle yuvarlak olmayan en büyük Güneş Sistemi uydusu ünvanına sahiptir.
Kendi etrafında dengesiz bir şekilde dönmektedir. Yakın arkadaşı Titan, uyguladığı çekim kuvveti sayesinde Hyperion’un düzgün bir yörüngede ilerlemesine ve uydunun Satürn’le arasındaki mesafeyi korumasına yardımcı olur. NASA’nın Cassini göreviyle uydu hakkında bir çok bilgi edinilmiştir.
Gözenekli yapısı nedeniyle baktıkça bakası gelir insanın, ayrıca sünger taşına da benzeyen bu uydunun yoğunluğu sudan düşüktür (Suya oranla 0.54). Bu düşük yoğunluğun sebebi olsa gerek, Hyperion‘a çarpan her meteor onda derin izler bırakmıştır.
Kaçış hızı (Bir cismin, bulunduğu cismin çekim kuvvetinden kurtulup uzaya varabilmesi için gerekli olan ivme) oldukça düşüktür. Eğer bu uyduda bir tenis topunu havaya fırlatacak olursanız, top düşük çekim kuvveti nedeniyle bir daha geri düşmeyebilir. Ya da zıplama ayakkabısı ile zıplamaya kalkarsanız metrelerce yukarı çıkabilirsiniz veya dış uzaya varabilirsiniz. Kendini hafif hissetmek isteyenler için ideal bir uydu olan Hyperion ne yazık ki yaşama uygun koşullar taşımamaktadır.
Hey, Bizi Facebook’ta Takip Eder misin!

Gokbilimi.Net'in kurucusu, yöneticisi ve tasarımcısı.. Astronomiyi yaşam tarzı olarak gören ve daima araştıran, araştırmakla da yetinmeyip sorgulayan ve şüphe duyan birisi. Bilimin aydınlattığı yolda durmadan ilerlerken başkalarını da bu yola sokmaya çalışan bir yıldız tozu..