2015 Yılının En Unutulmaz 10 Astronomik Olayı

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

2015 Yılının En Unutulmaz 10 Astronomik Olayı

2015 yılının bitmesine sayılı günler kaldı. Tabi bu yıl (her yıl olduğu gibi) önceki yıllara göre farklıydı. Gelin hep birlikte bu yıl neler yaşanmış bir bakalım. Karşınızda 10 astronomik olay. 

 

1-) Yeni Ufuklar Plüton’a Ulaştı (14 Temmuz)

NASA’nın 2006 yılında uzaya gönderdiği Yeni Ufuklar, 9 yıl sonra Plüton’a ve onun uydularına ulaşmayı başardı. Bu başarı bizim için ilk sıradaki astronomik olay çünkü 5 milyar kilometre uzaklıkta bu cisme ulaşmak oldukça zor ve zahmetliydi. 

Tarih 14 Temmuz 2015'i gösterirken Yeni Ufuklar, Plüton'a en yakın mesafeye ulaştı.

Tarih 14 Temmuz 2015’i gösterirken Yeni Ufuklar, Plüton’a en yakın mesafeye ulaştı.

 

 

2-) Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülünü Aldı (7 Ekim)

DNA onarımı adına yaptığı çalışmalar sonucunda Aziz Sancar 7 Ekimde Nobel Kimya Ödülünü kazandı. Bu başarı bizim adımıza gurur verici ve bizim içinde gerçekten astronomik bir olay. Umarız başarılarının artarak devamı gelir. 

aziz sancar

 

3-) Uzay Sebzeleri (Ağustos)

Yılın Ağustos ayında uzayda yetiştirilen ilk sebzeler astronotlar tarafından tüketildi. Bu olay, Dünya dışı gezegenlerde (özellikle de Mars) tarım açısından önemli bir astronomik olaydı. Tabi sebzeler özenle temizlenerek yendi, tadını merak ettiğinizi biliyoruz 🙂

uzayda sebze

 

4-) Güneşten 12 Milyar Kat Büyük “Karadelik” (26 Şubat)

Keşfin açıklanma tarihi 26 Şubat. Bu canavar Güneş’ten tam 12 milyar kat büyük. Bilim insanları, karadeliğin, Evrenin oluşumunda yaklaşık 900 milyon yıl sonra oluştuğu söylüyor. Tabi bu yüzden karadelik epey uzak. Uzaklığı yaklaşık 12.8 milyar ışık yılı. “Nasıl Keşfedildi?, Çok uzak değil mi?” diyen okuyucularımız için şunları söyleyebiliriz. Şili’de büyük teleskoplar var arkadaşım, adamlar yapmış keşfediyor işte. Bizim aklımızın alamadığı teknolojiler sahip adamlar, kıskanmamak elde değil. Her neyse biz tekrar uzaktan “vay beee” diye bakmaya devam edelim. 

Görsel yetenekli bir sanatçını eseri, gerçek değildir.

Görsel yetenekli bir sanatçını eseri, gerçek değildir.

 

5-) NASA, Mars’ta suyun varlığını kesin olarak açıkladı. (28 Eylül)

NASA, komşu gezegenimiz olan Mars’ta suyun varlığını kanıtladı ve Dünya’yı ayağa kaldırdı. Bu keşif dostumuz Mars’ta yaşamın varlığı hakkındaki tartışmaları tekrar alevlendirdi. Tabi bir de suyun içilebilirliği tartışıldı, içilmez kardeşim napcan milyarlarca kilometre uzaklıkta suyu :). Google’nin bu konu hakkında Doodle yaptığını da unutmamak gerekir. Bizce insanlık adına en sevindirici astronomik olay bu olabilir. 

2015 Yılında, Mars Gezegeninde Su Bulundu

2015 Yılında, Mars Gezegeninde Su Bulundu

 

 

6-) Dawn (Şafak) Uydusundan Ceres’e Anlamlı Ziyaret (Mart)

Mart ayının ilk haftalarında Şafak uydusuCeres’in (Asteroit Kuşağı‘nda yer alan Cüce Gezegen) yörüngesine girdi. Şafak uydusu aynı zamanda, Dünya-Ay sisteminin ötesinde iki farklı gök cisminin yörüngesine giren ilk uzay aracı olma özelliğini de elde etti. Bu da böyle bir ilk işte. Ayrıca bu yolculuk tam 8 yıl sürdü. Uydu, 2007’de fırlatılmıştı.

 

Ceres. Fotoğraf NASA'ya ait.

Ceres. Fotoğraf NASA’ya ait.

 

7-) Mars’ın Atmosferi Güneş Yüzünde Yok Olmuş (Kasım)

NASA, Mars’taki atmosferin yaklaşık 4 milyar yıl önce Güneş rüzgarları nedeniyle yok olduğunu açıkladı. Sebebi ise güçlü manyetik alanın olmayışı. Bunun üzerine Mars’taki yaşam konusu bir kez daha karamsar düşüncelere boğuldu. 

Mars ve Dünya

Mars ve Dünya

 

8 ) Nadir Gerçekleşen Olay : Süper Kırmızı Ay (28 Eylül)

Hem Süper Ay (Ay’ın Dünya’en yakın olması) hem de Ay Tutulması sonucu çok nadir gerçekleşen bu olay bu yıla kısmet oldu. NASA ise bunun üzerine en iyi fotoğraf için etkinlik başlattı. Oldukça güzel görüntüler ortaya çıktı. En son 1982’de gerçekleşen bu olayın bir sonraki gerçekleşme tarihi 2033. Halk arasında Süper Kırmızı Ay veya Süper Kanlı Ay olarak geçer. Asıl ismi ise Süper Ay Tutulmasıdır. Ne fark ederse…

Süper Ay Tutulması

Süper Ay Tutulması (28 Eylül 2015)

 

9-) Mavi Ay (31 Temmuz)

Medyada oldukça abartılmıştı. İnsanlar ise Mavi bir Ay göreceği umuduyla Ay’a bakmışlardı. Aslında olay bir ay içinde (30 gün) Ay’ın 2 kez dolunay olmasına denir. Ancak oluşan hava olayları (atmosfere karışan aşırı toz, duman vs.) sonucu ay hafiften mavi rengi alır. Ki 80’li yıllarda böyle bir tesadüf olmuş ve Ay mavi renk almıştır ancak karıştırılmamalıdır. 

 

Bunlar ancak Bilgisayar yardımıyla görülür cinsten mavilikler.

Bunlar ancak Bilgisayar yardımıyla görülür cinsten mavilikler.

 

10-) Bingöle’e Düşen Ganimet (Eylül’ün İlk Haftası)

Eylül ayında Bingöl’ün Sarıçiçek Köyüne düşen meteor, köylüleri zengin etti. Sayfamızla da bilgi almak adına iletişime geçen eden köy sakinleri, düşen meteorları yüklü miktarda para karşılığı sattılar. Kimisi borçlarını ödedi, kimisi ihtiyaçlarını karşıladı. Miktar hakkında kesin bir bilgi yok ancak olayı duyan bilim insanları ve medya köyü gündeme taşıdı. Sonrasında bu taşların devlet malı olduğu hakkında söylentiler çıktı ve vergi konusu gündeme geldi. Bizdense bilim adına kimse konuyla ilgilenmedi. Sağlık olsun diyelim. 

Sarıçiçek Köyüne Düşen Meteor Köylüleri Zengin Etti

Sarıçiçek Köyüne Düşen Meteor Köylüleri Zengin Etti

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir