Güneş Aniden Yok Olursa Neler Olur?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Güneş Aniden Yok Olursa Neler Olur?

150 milyon kilometre uzaklıktaki ısı ve ışık kaynağımız Güneş aniden yok olursa ne olurdu? Cevabı fantastik ve bir o kadar da ürpertici…

Güneş Aniden Yok Olursa İlk Zamanlar Neler Olurdu?

Güneş aniden yok olursa bunu ilk önce Dünya’nın Güneş’e dönük yüzündeki insanlar fark edecekti. Ancak bu hemen değil, yaklaşık 8 dakika sonra gerçekleşecekti (Işık Güneş’ten Dünya’ya yaklaşık 8 dakikada ulaşır). 8 dakika sonra her yer karanlığa bürünecekti ve korku hakim olacaktı. Diğer taraftaki insanlar ise Güneş ışığını Dünya’ya yansıtan Ay’ın ve diğer gezegenlerin gözden kaybolduğunu fark edecek ve en erken 1.5 saniye sonra korku oraya da hakim olacaktı. İnsanlar panik içerisinde neslin devamı için çözümler üretirken, Güneş ne zaman yok olduysa Dünya, o rotadan sapmayarak eliptik yörüngesini kaybettiği için düz devam edecekti.

İlk Günlerde Neler Olurdu?

İlk günlerde sıcaklık hızla düşecek ve kış mevsimi yaşanacaktı. Tabi bitkilere değinmeden olmaz, 2 hafta içerisinde neredeyse tüm bitkiler fotosentez yapamayacakları için ölecekler. Bitki olmazsa meyve sebze de olmaz, tarım biter. Güneş yok oldu, bırakalım da tarım bitsin. Her neyse insanlığın kaçınılmaz sonuna bir göz atalım. Daha 2 ayı doldurmadan Dünya’nın yarısı kadarı özellikle soğuktan, açlıktan ve kısmen de susuzluktan ölecek. Parası her şeye yeten abilerimiz ölmeyecek tabi, halk ölecek fakirler ölecek.

Yarından Sonra Filminde de Olduğu Gibi Şehirler Yaşanmaz Hale Gelecek.

Yarından Sonra Filminde de Olduğu Gibi, Güneş Aniden Yok Olursa Şehirler Yaşanmaz Hale Gelecek.Yarım Yıl Sonra Neler Olurdu?

6 ay sonra yeryüzü yaşamı desteklemeyecek kadar soğuk olacak (-70/-80 derece kadar). Eğer yaşamı kalıcı olarak sürdürmek istiyorsak soğuktan korunmalıyız. Bunun için devletler çekirdeğe olabildiğince yaklaşmaya çalışacak çünkü tek sıcak yer orası. Ha bir de jeotermal alanlar var. Çekirdek sayesinde o alanlar sıcaklığını az da olsa korumaya devam edecek. Tabi 1 yıl içinde okyanus yüzeyi de donmaya başladığından besin zinciri tek tek kopacak ve hayvanlar da hem açlıktan hem de soğuktan ölmüş olacak. Belki hayvanseverler bir eylem yapar da bir kaç kara hayvanının neslini devam ettirebilir. Tabi bunlar film konusu olacak kadar fantastik olaylar, devam edelim biz. İyi bir haberimiz var, okyanuslar tamamen donmayacak, derinleri yine sıvı kalmaya devam edecek ama yüzeyden kilometrelerce aşağı yerler sıvı olacak, yani okyanus tabanları…

Güneş Olmayınca Dünya'nın Yüzeyi Buzla Kaplı Olacaktı.

Güneş Aniden Yok Olursa Birkaç Ayda Dünya’nın Yüzeyi Buzla Kaplı Olacaktır.

Peki Ya 1 Yıl Sonra?

1 yıl içerisinde Dünya’daki insan sayısı binlerle ifade edilecek ama olsun, nesil hala devam ediyor. Güneş Sistemi’nden diğer gezegenlerle birlikte kaçmış olduk, peki bir yere çarparsak? İşte bu ihtimal çok zayıf çünkü en yakınımızdaki yıldız dahi ışık yıllarıyla ölçülüyor. Ha belki Güneş olmayınca Jupiter bir delilik yapıp diğer gezegenlerin yörüngelerini karıştırıp çarpışma yaratabilir.

2 Yıl Sonra İse…

2 yıl sonra atmosferimiz tamamen donmuş halde, okyanusların sadece tabanları sıvı halde, insanlar aç ve susuz halde, Dünya perişan halde olacak. Jeotermal alanlar da bir kaç yıl sonra yaşamı destekleyemez hale gelince tek çare çekirdeğe yakın yerler olacak. Orada yapılan minik kentlerle asırlarca mutlu mesut yaşayabiliriz.

Jeotermal Alanlarda Yaşanabilir, Ancak Zamanla Burası da Yetmeyecek.

Jeotermal Alanlarda Yaşanabilir, Ancak Zamanla Burası da Yetmeyecek.

Tabi asırlar diyoruz, nesiller geçecek ve Dünya yüzeyi, minicik Ay’ımız, her sabah onunla uyandığımız Güneş’imiz, hatta Plüton bile akıllardan uçup gidecek, yazık olacak. Ha belki labirentten kaçan insanların olduğu fantastik filmlerden ilham alarak bir kaç cesur ama saf arkadaşımıza Dünya’nın yüzeyine çıkma görevi veririz ve belki bir ihtimal diyerek başka cisimlere yerleşebilir miyiz diye çare ararız.

Her ne olursa olsun. İnsanın yaşama içgüdüsü nedeniyle yapmayacağı şey yoktur. Anneler çocuklarından, babalar ailelerinden vazgeçecekler. İlk haftalarda tam bir kaos olacak ancak nesiller sonra yer altında yaşarken hayat normal gelecek insanoğluna. Bir Güneş gider, bir Güneş gelir efendim, yeter ki biz kıymetini bilelim. Şimdi tekrar bakın Güneş’e (çıplak gözle değil tabi) orada, tam 150 milyon kilometre ötede duruyor. Bizi ısıtıyor ve besliyor. Bizim için ne kadar önemli olduğu ortada. Güneş’iniz bol olsun diyerekten son noktayı koyalım, esen kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir