Güneş Sistemindeki Enler

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Güneş Sistemindeki Enler

Güneş Sistemindeki bazı gök cisimleri oldukça gariptir. Şimdi bu gök cisimlerinin oldukça garip yönlerine (“enler”ine) yakından bakalım.

1-) Jüpiter 140.000 km çapıyla Güneş Sistemindeki en büyük gezegendir. Kendi ekseni etrafında en hızlı dönen Jüpiter’in bir günü on saattir. En büyük uydu sistemine sahip olan Jüpiter aynı zamanda en güçlü manyosfere de (Hacim olarak Güneş’ten büyüktür) sahiptir.

Sistemdeki en büyük gezegen Jupiter’dir.

 

2-) Güneş Sistemininde yer alan en küçük ve Güneşe en yakın olan gezegen ise Merkür’dür. Çapı yaklaşık 4800 kilometredir. Uzaklığı yaklaşık olarak 50 milyon kilometredir. Albedo (Yansıtabilirlik) derecesi en düşük olan gezegendir.

Sistemimizdeki en küçük gezegen Merkür’dür

 

3-) Güneş, Güneş Sistemindeki en büyük ve en sıcak gök cismidir. Sistemin bilinen kütlesinin %99.85’ine sahiptir. Sıcaklığı yaklaşık 5.500 derecedir. Çekirdekteki sıcaklık ise yaklaşık 15.7 milyon derecedir.

Sistemimizdeki en büyük cisim Güneş’tir

 

4-) Sistemdeki en düşük yoğunluğa sahip olan gezegen Satürn’dür. 0,69 g/cm3 yoğunluğa sahiptir. Yani Satürn’ü yerleştirebileceğimiz bir okyanus olsaydı Satürn suda yüzerdi. Ayrıca en büyük halka sistemine sahiptir.

Sistemimizdeki yoğunluğu en düşük gezegen Satürn’dür

5-)Boyut benzerliği nedeniyle kardeş gezegen olarak da adlandırılan Venüs, 500 dereceye çıkan sıcaklığı ile sistemin en sıcak gezegeni unvanına sahiptir. -4.5 kadir derecesi ile Güneş ve Ay’dan sonra gök yüzünün en parlak gök cismidir. Üzerinde en çok insan yapımı bulunduran gezegendir. Yörünge olarak Dünyaya en yakın gezegendir. Ayrıca kendi ekseni etrafında en yavaş dönen gezegen olan Venüs’ün bir günü bir yılından uzundur.

Sistemimizdeki en sıcak gezegen Venüs’tür

 

6-) Sistemde Güneş’e en uzak ve en soğuk gezegen Neptün’dür. Ortalama -200 derece sıcaklığa sahip olan gezegen Güneş’ten 4.5 milyar kilometre uzaklıkta yer alır. Saatte binlerce km. hızlarıyla sistemdeki en güçlü rüzgarlara sahiptir.

Sistemimizdeki en soğuk gezegen Neptün’dür

 

7-) Sistemdeki en büyük uydu Ganymede’dir. Ortalama 5200 kilometre çapıyla Merkür’den daha büyüktür.

Sistemimizdeki en büyük uydu Ganymede’dir

 

8-] Sistemdeki en büyük cüce gezegen Eris’tir. Yaklaşık 2300 kilometre çapa sahiptir ve Neptün ötesi cisimdir. Eris Plüton’dan (kütle bakımından) %27 daha büyüktür.

Sistemimizdeki en büyük cüce gezegen Eris’tir

 

9-) Sistemde bilinen en yüksek dağ Mars’ta yer alan Olympus dağıdır ve yüksekliği Everest’in 3 katı yani yaklaşık olarak 26.400 metredir.

Sistemimizdeki en büyük dağ Mars’ta yer alan Olympus Mons’dır

 

10-) Güneş sistemindeki en derin uçurum ise Uranüs gezegenine ait olan Miranda uydusundaki Verona Rupes adlı uçurumdur. Yaklaşık 20 kilometre derinliktedir.

Sistemimizdeki en derin uçurum Uranüs’ün uydusu Miranda’daki Verona Rupes’tir

 

11-) Sistemdeki en büyük yarık Mars’ta bulunan Valles Marineris’tir. Arizona’daki Büyük Kanyon’dan 10 kat daha uzun 7 kat daha derin ve 7 kat daha geniştir.

Sistemimizdeki en büyük kanyon Valles Marineris’tir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir