Güneş Sistemi’nin Sıcaklığı 1

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Güneş Sistemi’nin Sıcaklığı 1

Güneş Sistemi bir aile gibidir. Her ailede olduğu gibi bu ailede de sıcakkanlı, delikanlı, deli dolu, soğuk tipli üyeler var. Yazımızı astronomiye yeni ilgi duyanlara ve konu hakkında az bilgi sahibi olanlar adına yazıyoruz, bu yüzden yüzeysel bir şekilde anlatacağız. Aile üyelerinin hepsine tek tek bakarsak hepimiz yoruluruz. Bu yüzden ilk yazımızda gezegenlerden ve Güneş’ten bahsedip, sıcaklıkları hakkında bilgi edineceğiz. Başlayalım.

1-) Güneş : Her ailede en az 1 tane olduğu gibi bu ailede de borusu öten Güneştir. Madem yeni başlayanlar adına anlatıyoruz o zaman şunu da belirtelim: Güneş bir yıldızdır, çekirdeğinde tepkimeler gerçekleşmektedir ve bu sayede ısı ve ışık yayar. Ailedeki her cisimle az veya çok ısısını paylaşmaktadır ve bizimse temel ısı ve ışık kaynağımızdır. Çekirdeğindeki sıcaklık yaklaşık olarak 13.6 milyon derecedir. Yüzeyi ise çok daha soğuktur, yaklaşık olarak 5500 derece. Sistemin annesi olan Güneş, yaklaşık 4.5 milyar yaşındadır ve bir o kadar da sistemi ısıtmaya devam edecektir. Sonrasında ise elden ayaktan düşerek soğuk bir cüce olacaktır. Peki nasıl oluştu diyenleri duyar gibiyim. Onun için tam da buraya tıklayabilirsiniz.

Güneş'in Filtrelenmiş Görüntüsü.

Güneş’in Filtrelenmiş Görüntüsü. Güneş Sistemi

 

2-) Venüs : Sistemin Güneş’e yakınlığı açısından 2. gezegeni olan Venüs, oldukça sert bir gezegendir ve aynı zamanda kız kardeşimizdir. (Dünya ile benzer noktaları olduğu için). Sıcaklık 500 derecenin üstüne kadar çıkabilir ama ortalama olarak 460 derecedir. Güneş’e Merkür’den daha uzaktır ancak ondan daha sıcaktır. Nedeni ise kalın bulutlarının Güneş ışınlarının çıkmasına izin vermemesi (sera etkisinin yüksek seviyede olması). Ek bilgi için tam da buraya tıklamanız yeterli olacaktır. Güneş’e ortalama uzaklığı 108 milyon kilometredir. Atmosferi insan yaşamına hiç izin vermez. Zehirli gazlar, yüzeydeki aşırı sıcak, basıncın aşırı olması insan yaşamına el vermeyecek kadar olumsuzdur. Kısaca sınıfımızın en deli ve sert üyesidir.

Venüs ve Dünya'nın Yaklaşık Boyutu.

Venüs ve Dünya’nın Yaklaşık Boyutu.

 

3-) Merkür : Ortalama 50 milyon kilometre mesafeyle sınıfın Güneş’e en yakın olan üyesidir. Atmosfer zayıf, çekirdek zayıf kısaca her şey zayıftır. Ortalama sıcaklık 420 derecedir ancak Güneş’e bakmayan yüzü aşırı soğuk kalabilir. Tahmin edin ne kadar? -180 derece dolaylarında. Sebebi etkili atmosferinin olmaması ve sıcaklığı tutamaması. Venüs’ün tam tersi yani. Güneş’e ortalama uzaklığı 57 milyon kilometredir.  Kendisi Güneş’in etkisi altında ezilmektedir ve ufaktır da. Bu yüzden sistemimizin “Hasta Adam”ı veya “Kuru Fasulye”si olabilir. Dokunmayalım ona.

Merkür ve Dünya'nın Yaklaşık Boyutu.

Merkür ve Dünya’nın Yaklaşık Boyutu. Güneş Sistemi

 

4-) Dünya : Evimiz. Sınıfta hayat koşulları barındıran tek üye. Tabi zamanla üzerinde yaşayan ve aptallığıyla meşhur olan insan ırkı sayesinde o da elden ayaktan düşebilir. Sıcaklığı 60 (Kaliforniya’da) dereceye çıktığı gibi -80’i de (Antartika’da) görebilir. Güneş’e ortalama uzaklığı 150 milyon kilometredir (1 AU). Ortalama sıcaklıksa 15 derecedir. Sınıfın en güzel yerini kapan bu üye bize göre sınıfın en şanslı üyesidir. (Peki daha fazla bilgi alabilir misiniz? Tabi, buraya tıklamanız yeterli olacaktır.)


Oradasın Bak El Salla

Oradasın Bak El Salla. Güneş Sistemi


5-) Mars : Komşumuzdur kendisi. Güneş’e ortalama uzaklığı 225 milyon kilometredir yani Dünya’da milyonlarca kilometre uzaklıktadır ve yaşanılabilir alanın hemen önünde yer alır. Sıcaklığının artılı seviyelere çıkması günümüzde imkansız gibidir. Atmosferi zayıftır ve ortalama sıcaklığı -60 derecedir. İnsan ise buraya taşınmayı düşünmektedir, neden? Çünkü Dünya’yı tüketti. İnsanlar tarafından sınıfın en çok konuşulan üyesi olan Mars, günümüzde yaşam koşulları barındırma olasılığı en yüksek gezegendir. (Atmosferi neden zayıf derseniz şuraya göz atınız.)

Mars ve Dünya'nın Yaklaşık Boyutu.

Mars ve Dünya’nın Yaklaşık Boyutu. Güneş Sistemi

 

6-) Jüpiter : Büyükler olarak (gaz devleri) uzakta kalmayı seçmiş 4 üyeden biridir. Güneş’e ortalama uzaklığı 750 milyon kilometredir. Sıcaklıksa ortalama -110 derecedir ve burada yaşamak imkansızdır. Çekirdek haricinde katı bir yüzeyi bulunmamaktadır. Güneş’ten sonra sınıfın en büyük üyesidir. Bazı gök taşlarını kendine çekerek diğer gezegenleri (özellikle de bizi) korur. Bu açıdan sınıfın ağır abisidir. Karışan varsa gidilmesi gerekilen tek yerdir. Bir de dost gönderdik ki ona, hakkında birkaç yıl içerisinde oldukça çok bilgi edineceğimiz kesin yani. (Gezegen hakkında ek bilgi için tam da buraya göz atınız.)

Jüpiter ve Dünya'nın Yaklaşık Boyutu.

Jüpiter ve Dünya’nın Yaklaşık Boyutu. Güneş Sistemi

 

7-) Satürn : Sınıfın en havalı üyesidir. Halkalarıyla meşhurdur ve kendisi de Jüpiter gibi çok büyüktür. Güneş’e ortalama uzaklığı 1.433.000.000 kilometredir.  Ortalama sıcaklıksa -140 derecedir ve burada bulunmak istemezsiniz. Basit bir teleskop veya dürbünle görülebildiği için insanlar tarafından hep izlenmiştir. Eşsiz benzersiz halka sistemi sayesinde Satürn, sınıfın en cool üyesidir. (Ek bilgi için buraya göz atınız.)

Satürn ve Dünya'nın Yaklaşık Boyutu.

Satürn ve Dünya’nın Yaklaşık Boyutu. Güneş Sistemi

 

😎 Uranüs : Sistemin 2 Buz Devinden biridir. Bu lakabı sıcaklığının düşük ve kendisinin büyük olmasından almıştır. Güneş’e ortalama uzaklığı 2.877.000.000 kilometredir. Milyarlarca kilometre uzaklıkta olduğu için çok az ısınır ve ortalama sıcaklığı -190 derecedir. Sınıfın en delidolu üyesi olabilir çünkü diğer gezegenlere göre yan döner, tıpkı devrilmiş varil gibi 🙂 Bu yüzden 21 yıl da değişen mevsimi vardır.

Uranüs ve Dünya'nın Yaklaşık Boyutu.

Uranüs ve Dünya’nın Yaklaşık Boyutu. Güneş Sistemi

 

9) Neptün : Sınıfın Güneş’e (gezegen olarak) en uzak üyesidir. Sıcaklık çok düşüktür ve Güneş’in etrafında çok uzun sürede tur atar, yaklaşık 164 yılda. Güneş’e ortalama uzaklığı 4.498.000.000 kilometredir. Ortalama -210 derece, onun ne kadar uzak olduğunu anlatmaya yeter herhalde. Sahi, bu gezegen daha önce hiç TVlere çıktı mı? Ya da adına kitap, şiir yazıldı mı? Pek tanınmaz Neptün. Hakkındaki gelişmeler azdır ve öyle ahım şahım bir özelliği yoktur.  Sadece saatte 2000 kilometre hıza çıkabilen çok sert rüzgarları mevcuttur ve belki de kendisi sınıfın en yalnız üyesidir.

Neptün ve Dünya'nın Yaklaşık Boyutu.

Neptün ve Dünya’nın Yaklaşık Boyutu. Güneş Sistemi


10-) Plüton : Kimseye yedirmeyiz Plüton’umuzu dedik ve onu da buraya aldık (Aslında yalan söylüyoruz, cüce gezegenler adına hazırlayacağımız yazıyı kısaltmak için taşıdık Pluto’nu.) Sınıfın (cüce gezegen olarak) dışlanan ve  çok uzaklarda kalan üyesidir. Güneş’e ortalama uzaklığı 5.800.000.000 kilometredir. Zaten Güneş ısısından mahrum bırakmış zavallıyı bir de insanlar yükleniyor üstüne. Tabi 2006’da gönlünü alabilmek için Yeni Ufuklar uzay aracını yolladık ve epeyce fotoğraf çektik, onlar da burada yer alıyor) -240’a kadar düşen sıcaklık gezegen’in hem yaşama hem de sıvı bir şeye sahip olmasını engellemiştir. Çok ince mavimsi bir atmosferi olan Plüton, sınıfımızın en dışlanan veya en ezik üyesi görülebilir ancak kocaman kalbiyle bizim gönlümüzün gezegenidir.

Plüton, Charon ve Dünya'nın Yaklaşık Boyutu.

Plüton, Charon ve Dünya’nın Yaklaşık Boyutu.

 

VEE… AİLE FOTOĞRAFI 🙂

Plüton Yine Dışlanmış :(

Plüton Yine Dışlanmış 🙁 Güneş Sistemi

 

Gezegenler, Güneş ve Plüto’nu yüzeysel bir şekilde anlattık. Bir sonraki yazımızda Güneş Sistemi ‘ndeki uyduların sıcaklığına ve sistemdeki konumuna değineceğiz. Esen kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir