Güneş Süpernova Geçirseydi Ne Olurdu?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Güneş Süpernova Geçirseydi Ne Olurdu?

Hayal edelim, Güneş isimli yıldızımız sarsıcı bir patlamayla süpernovaya dönüşseydi Dünya’ya ne olurdu? Bu sorunun cevabını vermeden önce süpernova nedir kısaca ondan bahsedelim: Süpernova teknik olarak, bir yıldızın artık nükleer füzyon yapmasının (hafif elementlerin birleşerek ağır element formuna ulaşması durumu) mümkün olmadığı, iç basıncının kütleçekimine yenildiği ve bu yüzden şiddetli bir patlamayla tüm dış katmanını uzaya püskürmesi (düzenli veya düzensiz olabilir) olayına denir. Çok daha basit haliyle, aşırı derecede sallanan şişenin içindeki kolanın iç basıncının şişeyi patlatması olayını örnek verebiliriz. Şayet Güneş süpernova olsaydı, bu evreden geçecekti.

Bir süpernova patlaması ile 1 saniye içerisinde açığa çıkacak enerji, Güneş’in binlerce yılda açığa çıkaracağı enerji ile aynı orandadır. Bununla beraber patlamadan sonra bize zarar verecek ciddi oranda gama ışınları açığa çıkmaktadır. Bu ışınlar Dünya üzerindeki yaşam dengesini bozabilecek nitelikte bir güce sahiptir. Hatta daha siz farkına varmadan bile buharlaşabilirsiniz. Tıpkı Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombaların kurbanları gibi…

Güneşimiz kütlesinden dolayı süpernova gerçekleştireyecek kadar küçüktür.

Güneş süpernova olsaydı Dünya üzerinde yaşam sonra erer miydi?

Süpernova patlaması geçirecek olan bir yıldız ile aranızda güvenli bir mesafe yaratmak isterseniz, bu mesafenin ortalama bir yıldıza göre 50-100 Işık Yılı (I.Y) kadar olması gerekmektedir. Ortaya çıkan enerji, ancak bu mesafeden güvenle izlenebilir. Süpernovadan bu mesafe ile güvende kalabilirsiniz fakat bu uzaklık ciddi oranda kısalsaydı yani demek istediğimiz sistemimizde etrafında döndüğümüz Güneş süpernova geçirseydi neler olurdu?

Eğer Güneş süpernova geçirseydi açığa çıkan maddeler Venüs, Merkür ve Dünyayı tümüyle yok ederdi. Mars kesin bir şey söylenmese de çok ciddi hasarlar alırdı. Muhtemelen yüzeyinin büyük bir kısmı ve atmosferinin tamamı buharlaşır, yüksek oranda çekirdeğinin bir kısmıyla varlığına devam ederdi.

 

Güneş süpernova olsaydı Jüpiter ile Satürn şok dalgası ve madde akımı yüzünden büyük oranda kütle kaybederek devliklerini kaybederlerdi. Satürn’ün halkası bu durumda düzenini kaybeder ve tamamen dağılabilirdi. Aynı şekilde Jupiter’in de halkası bu şok dalgası ve kütleçekimsel denge bozukluğundan nasibini alırdı. Neptün ile Uranüs ise şok dalgasının yıkıcılığı uzaklık nedeniyle zayıflayacağından nispeten daha az hasar alarak kurtulurlardı. Fakat patlama sonrası uzaya saçılan maddeler uzun süre boyunca 4 gezegeni de bombardımana tutardı. 


Güneş’in kalıntısı olacak olan kara delik veya nötron yıldızı (her ikisinden biri meydana gelecektir), Güneş’ten daha farklı bir kütle-çekim kuvveti uygulayacağı için hayatta kalacak olan gezegenlerin konumlarını değiştirecek ve ana asteroit kuşağı, kuiper kuşağı ile Oort bulutundaki gökcisimleri sistemin her tarafına saçılacaktır. Sistemin içerisinde varlığını sürdüren gezegenler ise uzun yıllar göktaşı yağmuru altında kalacaklardır.

Dünya’nın üzerinde yok olacak olan bizlerin ve diğer canlıların da hayatı hızlı ve acısız bir ölüm ile sona erecektir. Fakat merak etmeyin; Güneş, büyüklüğü nedeni ile süpernova için yeterlilik göstermemektedir. Güneş’in bir sonraki evresi gürültülü bir patlama değildir. Kırmızı dev halini aldıktan sonra hacminin artması ve kütlesinin azalması sonucu gezegenimsi nebula halini alacaktır. Gezegenimsi nebula ile çevrili, ortasında ise son hali ve kalıntısı olan beyaz cüce olacaktır.

Tüm bu durumlar için endişelenmenize gerek yok. Güneş, Dünya üzerindeki yaşam koşullarını bizim için oldukça uzun yıllar boyunca mümkün kılmaya devam edecek. Bu, yaklaşık 1-2 milyar yıllık kozmik bir zaman. Bu zamana kadar zaten insanlık ya kendi sonunu getirecek ya da Dünya yüzeyini çoktan terk etmiş olacaktır. 

Güneş Süpernova Geçirseydi, Birkaç Dakika İçerisinde Dünya Üzerinde Tüm Yaşam Sona Ererdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir