Güneş’e Neden Doğrudan Bakamıyoruz?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Güneş’e Neden Doğrudan Bakamıyoruz?

Güneş’e, koruyucu bir filtre olmadan bakmak, kalıcı körlüğe neden olabilir. Özellikle gözlem yapmaya yeni başlayacak olan amatör arkadaşlarımız buna çok dikkat etmeli. Uygun filtre edinmeden teleskoplarını
ya da diğer optik aletleri Güneş’e doğru asla çevirmemeliler.

Güneş ne renktir?

Bir ilkokul öğrencisi için bu sorunun cevabı genellikle “sarı”dır. Bazen turuncu olduğu da görülür. Hatta gök bilimiyle pek ilgilenmeyen kişiler için de cevap bunlardan biri olabilir.

gunes


Bu yazıyı okuduğunuza -ve ben de yazdığıma- göre, biz en son gruba kesinlikle dahil değiliz demektir. Öyleyse doğruyu öğrenmenin zamanı geldi demektir: Güneş beyazdır. Bunu zaten daha önceki yazılarımızdan birinde anlatmıştık.

Aslında beyaz, bir renk değil renkler toplamıdır. Gökkuşağında gördüğümüz renklerin tümü, beyazın içinde mevcuttur. Kristal avizelerden, cam piramitlerden ve benzeri yüzeylerden gün ışığının yansımalarına
dikkat ettiyseniz, duvarlarda, sağda solda küçücük gökkuşakları oluştuğunu görmüşsünüzdür.

byz

Bunun nedeni Güneş’in beyaz olması ve görünür ışığın tüm dalga boylarında ışınım yapmasıdır. Buradan bir soru geliyor: Görünür ışık da neyin nesi?
Önce elektromanyetik tayftan bahsedelim bunu açıklayabilmek için. Elektromanyetik tayf ( veya elektromanyetik spektrum), en basit tanımıyla bilinen tüm elektromanyetik ışınımın, dalga boylarına göre sıralanmasıdır.

tayf

Şekilde bulunanlardan, “görünür ışık tayfı” dışındakilerin hiçbirini gözümüzle göremeyiz. Gama ışınları, X ışınları, mor ötesi, kızıl ötesi, mikrodalga ve radyo dalgaları, gözümüzle göremediğimiz dalga boylarındadır. Gözümüzle yalnızca 400-700 nanometre aralığındaki dalga boyunu görebiliriz.

Güneş, birçok dalga boyunda ışınım yapsa da, en güçlü ışınımını yani enerji salınımını, görünür ışık aralığı olan 400-700 nanometre arasında yapar. Bu da bizim en duyarlığı olduğumuz dalga boyu aralığıdır.
İşte bu, Güneş’e doğrudan bakamıyor oluşumuzun nedenidir.

gns

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir