Güneş’in Gerçek Rengi

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Güneş’in Gerçek Rengi

Birçoğumuz Güneş’in sarı renkli bir yıldız olduğunu düşünürüz, peki Güneş gerçekten sarı renkli bir yıldız mı? Cevabı okumadan önce kendi yanıtınızı verin…

Hayır, Güneş aslında sarı değil, beyaz (daha doğrusu beyazımsı/gri) renkli bir yıldızdır. Herkes size sarı veya turuncu renkli olduğunu söyleyebilir ancak gerçek renk beyazdır. Eğer imkanınız olsaydı ve Uluslararası Uzay İstasyonuna çıkabilseydiniz, Güneş’e baktığınız zaman beyaz renkli olduğunu görürdünüz. Siz çıkamadığınız için aşağıdaki resme dikkatlice bakabilirsiniz.

Güneşin gerçek rengi

Uzaydan Dünya ve Güneş

Peki neden yer yer sarı ve yer yer kırmızı karışımı bir renge sahip? Hatta bazen neden mavi? Hemen açıklayalım.

Güneş’ten Dünya’ya gelen ışıklar beyaz renktedir. Ancak atmosfere giren bu ışıklar, farklı renklere ayrılır ve (yeşil, mor ve mavi renkler kolay dağıldığı için) gözümüze sarı, turuncu ve gün batarken de kırmızı tonlarında gözükür. Dünya’dan bakan biri için evet, bu renkte gözükür ve bu sebepten ötürü yanlış cevabı verir ancak asıl renk beyazdır.

Cevabı öğrendiğinize göre arkadaşlarınızla iddiaya girebilirsiniz, çünkü cevabı araştırmayan herkes ısrarla size sarı renkte olduğunu söyleyecektir.

Beyaz ışığın prizmada kırılması.

Beyaz ışığın prizmada kırılması.

Peki Mavi Güneş olayı nedir? Güneş gerçekten mavi bir görünüme sahip olabilir mi? Evet! Çok nadir gerçekleşen bu olayı Kraliyet Laboratuarı’nda görev yapan astronom Robert Wilson, bizzat kendi gözlemleri ve hesaplamalarına dayanarak, Atlantik’ten Avrupa’ya kadar uzanan Alberta’daki yangınların sebep olduğununu kanıtlamıştır. Güneş’teki bu renk illüzyonuna yangınlarda görülen yağ damlaları sebep olmaktadır. Yağ parçacıkları düşük buhar basıncına sahiptir ve rüzgarlar sayesinde çok kolaylıkla uzaklara taşınır. Filtre görevi göre bu damlalar Güneş’le gözlemci arasına girerek Güneş’in “mavi” olarak görülmesine neden olur. Tıpkı şuradaki yazımızda değindiğimiz Mavi Ay olayı gibi…

Güneş'in kendisi mavi renge bürünemez. Sadece gözlemciye mavi görünebilir.

Güneş’in kendisi mavi renge bürünemez. Sadece gözlemciye mavi görünebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir