Güneş’in Yaşam Öyküsü

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Güneş’in Yaşam Öyküsü

Güneş, güneşimiz… Dünya’yı milyarlarca yıldır ısıtıp aydınlatmakta ve bir o kadar yıl daha ısıtmaya ve aydınlatmaya devam edecek olan yaşam kaynağımız. Beyaz cüce evresine geçene kadar gezegenleri ayakta tutacak olan en temel ısı ve ışık kaynağımız, maksimum boyutuna ulaşınca sistemi de beraberinde kavuracak. Şimdi kronolojik olarak Güneş’in hayatını ele alalım, geçmişte yaptıkları ve gelecekte yapacakları bizi yakından ilgilendiriyor. Baştan uyaralım : Sayısal veriler araştırmalar sonucu yapılan tahminlere dayanmaktadır.

 

Bölüm 1 : Güneş’in Geçmişi

Bilim insanları uzun ve detaylı araştırmalar sonucu yıldızımızın yaşını yaklaşık 4.57 milyar yıl olarak tahmin etmektedirler. Tabi tahmin derken aşağı yukarı birkaç milyon yılcık fark söz konusu. Oluşumu hakkında farklı teoriler bulunmaktadır. Bunlardan en çok kabul göreni ise Bulutsu Kuramı‘dır. Hemen özet geçelim; yıldızımız, 4.57 milyar yıl önce bir gaz ve toz yığının kendi içine çökmesiyle meydana gelmiştir. Daha sonra ilkel halinden günümüzdeki modern haline gelmiştir. Aslında hayat hikayesi basit ve aksiyonsuzdur Güneş’in. Süpernova yok, öyle yoğun bir nötron yıldızı da olmayacak. Hatta en önemlisi kara delik yok! Sadece biraz büyüyecek, sonra yaklaşık Dünya boyutuna gelip sönme aşamasına geçecek. Olaylara tekrar göz atıp geleceğe gidelim.

Yıldızımız, oluştuktan bir kaç milyar yıl boyunca ilkel tavırlarıyla sert rüzgarlar, kendi çapında patlamalar ve birtakım canlılıklar sergilemiştir. Tabi bunun sonucunda ne olduğunu biliyoruz. Mars, eskiden Güneş’in bu sert haline denk gelmiş ve o güzel atmosferini kaybetmiştir. Sonra zamanla kendini toparlayan Güneş bu aktivitelerini biraz daha azaltmıştır. Tabi hala insanlar için tehlikeli olabiliyor. Misal bundan 1 asır kadar önce Güneş’te gerçekleşen bir patlama, Dünya’daki teknolojik aletlere büyük zararlar vermiştir, bu kadar şiddetli bir fırtınanın gelecekte olup olmayacağı kesin değildir.

 

Güneş Yaşam Kaynağımız Ancak Aynı Zamanda Bizi Yok Edebilir de.

Güneş Yaşam Kaynağımız Ancak Aynı Zamanda Bizi Yok Edebilir de.

Bölüm 2 : Güneş’in Geleceği

Parlaklığı yavaş da olsa artmakta olan yıldızımız, bundan yaklaşık 100-200 milyon yıl sonra Dünya’nın büyük bir bölümünü yaşanamaz derecede sıcak hale getirecektir. 500-600 milyon yıl sonra ise parlaklığı daha fazla arttığından dolayı Dünya’daki C3 karbon tutulması mekanizmasını durduracak ve neredeyse tüm bitkileri ölüme mahkum edecek. Maalesef, bu tarihte insan yaşımından bahsedemeyiz. Zaten bilim insanlarına göre bu gidişle önümüzdeki yüzyıla bile kalmayacak insanlığın yaşamı. 700-800 milyon yıl sonrasında ise Dünya, çok hücreli yaşamı destekleyemeyecek kadar sıcak olacak, oksijen atmosferden uçup gidecek ve sadece tek hücreli yaşam kutup çevrelerinde devam edecek. 1 milyar yıl sonra ise yüzey sıcaklığının aşırı artması nedeniyle okyanuslar kaynama seviye ulaşacak. Ve olumlu bir haber geliyor. 1.5 milyar yıl sonra yaşanabilir alan Dünya’yı terkettiği gibi Mars’a doğru kayacak ve Mars yüzey sıcaklığı Dünya yüzey sıcaklığına yakın olacak. 3.5 milyar yıl sonrasında ise Dünya, Venüs yüzeyindeki sıcaklığa ve karmaşaya sahip olacak. Bu sırada Mars oldukça sıcak bir gezegen haline geleceği için yaşamı ısısal olarak destekleyecek. Satürn’ün ve Jüpiter’in buzullarla kaplı uyduları ise yavaş yavaş buzullarını kaybedecek.

 

Güneş Kırmızı Dev Olunca Dünyadan Bölge Gözükecek. Sanatçı Çizimi

Yıldızımız Kırmızı Dev Olunca Dünyadan Bölge Gözükecek. Sanatçı Çizimi

Bölüm 3 : Kaçınılmaz Sona Doğru

Şuan Güneş’in kötü yüzünü gördüğünüzü zannediyorsunuz değil mi? Hayır, bu daha başlangıç, Güneş delirecek, gezegenleri yutacak, yakacak, garip şeyler olacak.

5.5 milyar yıl sonra Güneş, hidrojeni kalmadığı için anakolu (üzerinde bulunduğu eğriyi) terk edecek ve kırmızı dev haline yaklaşacak. Tabi Mars gezegeni de bu tarihten sonra yaşamı destekleyemeyecek kadar sıcak ve kurak olacak. Jüpiter ve Satürn’ün buzla kaplı uydularının bir kısmı neredeyse tamamen buharlaşacak. Ve kaçınılmaz son! 7.5 yıl sonra Mars ve Dünya kütleçekim kilidine girecekler (sadece bir yüzleri Güneş’e dönük olacak). Bu sıralarda Merkür ölmüş olacak, çünkü Güneş onu yiyecek, nihaha. Yıldızımız, 8 milyar yıl sonra ise maksimum boyutuna ulaşacak (günümüz yarıçapından 260 kat büyük) ve Merkür, Venüs yutulmuş olacak. Dünya’ya gelince; hakkındaki araştırmalar ve simülasyonlar genellikle yok olacağı yönünde olsa da, Güneş’in aşırı genişlemesi ve kütle kaybı yaşaması sebebiyle yörüngesinin genişleyerek kurtulacağı yönünde araştırma sonuçları da mevcuttur. Bu sıralarda Jupiter ve Satürn’ün uydularından bazıları yok olacak ve bazıları da yaşama elverişli ortama sahip olacak. Ancak Güneş aşırı kütle kaybı yaşayacağı için bu süre astronomik ölçekte uzun sürmeyecek.

 

Kırmızı Devin Marstan Görünümü. Sanatçı Çizimi

Kırmızı Devin Marstan Görünümü. Sanatçı Çizimi

Bölüm 4 : Hazin Son

Deliren, parçalayan, yakan, yıkan, yutan Güneş, 8 milyar yıl sonra aşırı kütle kaybına uğrayacak ve günümüz kütlesinin yarısına kadar düşerek  Beyaz Cüce’ye dönüşecek. Bu sırada yüzey sıcaklığı yaklaşık 3.500 derece dolaylarında olacak. Günümüzde bu halde olsaydı yıldızımız, Dünya’daki gözlemciye sönük bir yıldız gibi gözükecekti. Uzun süre beyaz cüce modunda devam eden yıldızımız, yaklaşık 15 milyar yıl sonra iyice soğuyarak kara cüceye dönüşecek. Bu sırada sıcaklığı 2.250 derece civarlarında seyredeceği için gözle görülmesi çok zor hale gelecek, zaten bu kimin umrunda. Tabi bu saatte Jüpiter, Satürn, Neptün ve Uranüs, Güneş gitti sistem bitti diyerek tası tarağı toplayıp dağılacaklar, Güneş kimin umurunda… Bu saatten itibaren yavaş yavaş soğuyup yok olmayı bekleyen yıldızımız, bu kaçınılmaz sonla elbet bir gün yüzleşecektir. Tabi bunu ancak uzaktan görebiliriz.

 

Beyaz Cüce ve Dünya Boyutu

Beyaz Cüce ve Dünya Boyutu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir