İç-Dış Ve Alt-Üst Gezegenler

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

İç-Dış Ve Alt-Üst Gezegenler

Güneş Sisteminde bulunan gezegenler yörüngelerinin Güneş’e uzaklıklarına göre ve yapılarına göre olmak üzere iki çeşitte sınıflandırılırlar. Bu sınıflandırmaların kısa tanımı ise Üst-Alt ve İç-Dış gezegenlerdir.

Üst ve Alt Gezegenler

Üst ve Alt gezegen sınıflandırmasında gezegenler yörüngelerinin Güneş’e göre uzaklığı ile sınıflandırılmaktadır. Eğer gezegenimiz Dünya’nın yörüngesinden daha küçük çapta yörüngeye sahip bir gezegen var ise bu gezegene alt gezegen denmektedir. Diğer taraftan yörüngesi yine Dünya’ya göre daha büyük çapta olan gezegenlere ise üst gezegen denmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere Güneş Sistemimizdeki gezegenlerden Merkür ve Venüs iç gezegen iken Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün dış gezegen sınıfı gezegenlerdir.

Bu sınıflandırma biçimi sadece Güneş Sistemi’ne özgü değildir. Belirlemiş olduğunuz farklı bir yıldız sistemindeki gezegenin konumuna bakarak sistemin diğer gezegenlerini bu sınıflandırma biçimine tabi tutabilirsiniz.

İç ve Dış Gezegenler

İç ve Dış gezegen kavramı ise öncesinde de söylediğimiz gibi gezegenlerin yapılarına bakılarak yapılan bir sınıflandırma biçimidir. İç gezegen, diğer tabiri ile Yer benzeri gezegen kavramı Dünya’ya benzer gezegenlerin üyesi olduğu sınıflandırma biçimidir. Bu sınıflandırmaya girecek olan gezegenin illa ki Dünya ile tıpa tıp olmasına gerek yoktur. Bu sınıfa girecek olan gezegenin aynı Dünya’daki gibi dağları, kanyonları, volkanları ve kraterleri olması sınıfın üyesi olmasına yeterlidir.

Dış gezegenler ise yapısının büyük çoğunluğu gazdan oluşan gezegenlerin üyesi olduğu sınıflandırma biçimidir. Bu sınıflandırmaya giren gezegenlerin yapısı ise genellikle hidrojen ve helyum gibi gazlar olarak bilinmektedir.

Buradan da anlaşılacağı üzere İç gezegenlerimiz Merkür, Venüs ve Mars iken Dış gezegenlerimiz ise Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür.

Gözlerinizi Uzay’dan ayırmayın, herkese iyi günler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir