İç-Dış Ve Alt-Üst Gezegenler

İç-Dış-Alt-Üst Gezegenler

Güneş Sisteminde bulunan gezegenler yörüngelerinin Güneş’e uzaklıklarına göre ve yapılarına göre olmak üzere iki çeşitte sınıflandırılırlar. Bu sınıflandırmaların kısa tanımı ise Üst-Alt ve İç-Dış gezegenlerdir.

Üst ve Alt Gezegenler

Üst ve Alt gezegen sınıflandırmasında gezegenler yörüngelerinin Güneş’e göre uzaklığı ile sınıflandırılmaktadır. Eğer gezegenimiz Dünya’nın yörüngesinden daha küçük çapta yörüngeye sahip bir gezegen var ise bu gezegene alt gezegen denmektedir. Diğer taraftan yörüngesi yine Dünya’ya göre daha büyük çapta olan gezegenlere ise üst gezegen denmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere Güneş Sistemimizdeki gezegenlerden Merkür ve Venüs iç gezegen iken Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün dış gezegen sınıfı gezegenlerdir.

Bu sınıflandırma biçimi sadece Güneş Sistemi’ne özgü değildir. Belirlemiş olduğunuz farklı bir Yıldız sistemindeki gezegen’in konumuna bakarak sistemin diğer gezegenlerini bu sınıflandırma biçimine tabi tutabilirsiniz.

İç ve Dış Gezegenler

İç ve Dış gezegenler ise öncesinde de söylediğimiz gibi gezegenlerin yapılarına bakılarak yapılan bir sınıflandırma biçimidir. İç gezegenler diğer tabiri ile Yerbenzeri gezegenler Dünya’ya benzer gezegenlerin üyesi olduğu sınıflandırma biçimidir. Bu sınıflandırmaya girecek olan gezegenin illa ki Dünya ile tıpa tıp olmasına gerek yoktur. Bu sınıfa girecek olan gezegenin aynı Dünya’daki gibi dağları, kanyonları, volkanları ve kraterleri olması sınıfın üyesi olmasına yeterlidir.

Dış gezegenler ise yapısının büyük çoğunluğu gazdan oluşan gezegenlerin üyesi olduğu sınıflandırma biçimidir. Bu sınıflandırmaya giren gezegenlerin yapısı ise genellikle Hidrojen ve Helyum gibi gazlar olarak bilinmektedir.

Buradan da anlaşılacağı üzere İç gezegenler Merkür, Venüs ve Mars iken Dış gezegenler Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptündür.

Gözlerinizi Uzay’dan ayırmayın, herkese iyi günler.

Hey, Bizi Facebook’ta Takip Eder misin!

antalya escort
Sercan Yavuz Yazar: