İkizler (Geminid) Meteor Yağmuru Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

İkizler (Geminid) Meteor Yağmuru Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Merhaba! Her aralık ayının 1. ve 3. haftası arasında gerçekleşen (6-19 aralık) İkizler meteor yağmuru epeyce yaklaştı. “Ne zaman?”, “Nerede Görülebilecek?”, “Dürbün, teleskop gibi ekipmanlara ihtiyaç var mıdır?” gibi mesajlar üzerine biz de bilgilendirme amaçlı bir yazı hazırlayalım dedik.

 

İkizler Meteor Yağmuru Ne Zaman?

Yağmur, aralığın 13’ünü 14’üne bağlayan gece en yoğun zamanına ulaşacak ve bulunduğunuz konumun ışık kirliliğine göre saatte 20-100 arası meteor girişi gözlemlenebilecek. Bakmanız gereken yer adından da anlaşılacağı üzere ikizler takımyıldızı yönü. Yönü keşfedebilmeniz için SkyMap veya Stellarium gibi dijital gökyüzü atlaslarına göz atabilirsiniz. Ancak bu çok da önemli değil. Eğer belli bir yere odaklanırsanız bu olayı gökyüzünün her yerinde görebilirsiniz, sadece ışık kirliliği konusuna dikkat edin yeter.

2013 Yılında İkizler Meteor Yağmurundan Bir Kare. Telif Hakkı: Cody Limber. Görsel space.com'dan alınmıştır.

2013 Yılında İkizler Meteor Yağmurundan Bir Kare. Telif Hakkı: Cody Limber. Görsel space.com’dan alınmıştır.


Ek olarak kamera gibi dijital cihazlarla görüntü yakalayabilirsiniz fakat eğer herhangi bir gözlem aleti gerekiyor mu diye sorarsanız cevabımız “Hayır!” olacaktır. Gözlerimiz, ışık kirliliği hat safhada olsa bile en azından birkaç tane meteor girişini gözlemleyebilecek kadar iyi evrimleşmiştir. Bu yüzden gök yüzünün ve özellikle de doğu yönündeki ufkunuzun görülebilir olduğu açık, ferah bir alana geçip mont giymeyi ihmal etmemeniz yeterli olacaktır.

Meraklıları için biraz da bu olayın yaratıcısı olan gök cismine göz atalım. Daha önce meteor yağmurlarının nasıl oluştuğunu anlatmıştık. Genellikle kuyruklu yıldızlar tarafından bırakılan parçalar Dünya’ya topluca ziyarete uğrarken bu olayda başrol bir asteorit. Phaethon asteoridinin yörüngesi, Dünya’nın yörüngesine yaklaştığı ve çekim gücünün Dünya tarafından baskın olduğu zaman asteorit birkaç parçayı ardında bırakır ve bu parçalar Dünya’ya giriş yapar. Aşağıdaki görselde yörüngelere göz atabilirsiniz.

Görsel, EarthSky.org'dan alınmıştır.

İkizler Meteor Yağmurunun Başrolü. Görsel, EarthSky.org’dan alınmıştır.

En Yoğun Geceyi Kaçırdıysanız..

Diyelim ki bu yazıyı 15 aralık gecesi okuyorsunuz. Üzülmeyin! Bu, hala vaktinizin olduğuna işarettir :). Evet, en yoğun geceyi kaçırmış olabilirsiniz fakat yaklaşık 1 hafta kadar vaktiniz var demektir. Fakat en iyi gözlem için en yoğun gecede gözlem yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Böylece saatte yaklaşık 100 adet meteor girişi gözlemleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir