İlginçlikler Gezegeni : Venüs

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

İlginçlikler Gezegeni : Venüs

Venüs, Güneş Sisteminde, Güneşe uzaklık bakımından ikinci sıradaki, sıcaklık bakımından da birinci sıradaki gezegendir.

Güneş’e uzaklık bakımından ikinci sırada olmasına rağmen en sıcak gezegen olmasının nedeni de atmosferinin gelen güneş ışınlarının dışarı çıkmasına izin vermemesidir. Ayrıca Zühre, Çolpan veya Çoban Yıldızı olarak da bilinir. Bu gezegen adını Eski Roma tanrıçası Venüs (Eski Yunan Mitolojisi’nde Afrodit)’ten almıştır. Kendi ekseni etrafında, Güneş Sistemindeki diğer tüm gezegenlerin aksi istikamette döner. Güneş etrafındaki dönüşünü 224.7 Dünya gününde tamamlar. Güneşe uzaklığı ortalama olarak 108.000.000 kilometredir.

Atmosferinde %96.5 Karbon Dioksit bulunur. Eğer bir uzay aracıyla Venüse iniş yapıp araçtan dışarı çıkmaya kalkarsak, basıncın, sıcaklığın ve atmosferdeki zehirli gazların yüksek oranda olması nedeniyle çok kısa süre içerisinde boğulur, ezilir, ve çürürüz. Kardeşimiz görüldüğü üzere insan yaşamına hiç uygun değildir :). 0.857 Dünya hacmine ve 0.815 Dünya kütlesine sahiptir.

Büyüklüğü açısından Dünya ile benzerlik gösterdiğinden kardeş gezegen veya ikiz gezegen olarak da bilinmektedir. Gökyüzünde Güneş’e yakın konumda bulunduğundan ve yörüngesi Dünya’nınkine göre Güneş’e daha yakın olduğundan yeryüzünden sadece Güneş doğmadan önce veya battıktan sonra görülebilir. Bu yüzden Venüs Akşam Yıldızı, Sabah Yıldızı veya Tan Yıldızı olarak da isimlendirilir. Bir diğer adı da ‘Çoban yıldızı’dır. Görülebildiği zamanlar, gökyüzündeki en parlak cisim olarak dikkat çeker.

Venüs Hakkında İlginç Bilgiler 

1-) Bir günü bir yılından uzundur.

2-) Sistemdeki en sıcak gezegendir.

3-) Diğer gezegenlere göre ters istikamette döner.

4-) Ay ve Güneş’ten sonra en parlak gök cismidir.

5-) Dünyaya en yakın gezegendir.

6-) Üzerinde en çok insan yapımı cisim bulunduran gezegendir. Çoğu uydu kötü koşullar nedeniyle veri aktaramadan çalışmaz hale gelmiştir.

7-) Üzerinde keşfedilen tüm yapılara kadın ismi verilmektedir. (Bu yaklaşıma tek istisna, gezegen üzerindeki en yüksek dağa İskoç bilim adamı James Clerk Maxwell’in adının verilmiş olmasıdır.)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir