İnternetteki İlk Web Sitesi Hangisidir?

İnternet, 20. yüzyılın en büyük icatlarından birisidir. İnternetin özellikle de bilgi edinme ve sosyalleşme konusunda bize kattıklarını yok sayamayız. Bu nedenle günümüzde neredeyse hayatında internete bağlanmamış insan kalmadı diyebiliriz. Gerek internetin yaygınlaşması gerekse internete erişim cihazlarının yaygınlaşıp ucuzlaması nedeniyle internet günlük yaşamın vazgeçilmezi oldu. Fakat zamanında internetin bu kadar işlevsel ve yaygın erişime sahip olmadığını biliyoruz. 90’lı yıllarda çocuk olanların anımsayabileceği bu durumu gelin internetteki ilk web sitesi ile biraz daha açalım.

İnternetin Erken Tarihi

İnternetin ilk kullanım alanı askeri teknolojiler üzerindedir. 1950’li yıllarda özellikle de Soğuk Savaşın patlak verdiği dönemlerde bilgisayar teknolojisi ABD Hükumeti için oldukça önemliydi. Bilgisayarlar arası veri transferi ilk olarak bu yıllarda ortaya atıldı ve 50’li yıllarda çalışmalara başlandı. Böylece internetin temelleri atılmış oldu. Bu yıllardan sonra ABD Savunma Bakanlığı, ARPANET (Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı ) isimli ilk paket dağıtımı ağını kurmuş oldu. Bu sistem aynı zamanda evlerimize kadar giren modern internetin öncüsü olarak bilinir.

Los Angeles’da yer alan Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir profesörün ağına gönderilen ilk mesajla ARPANET çalışmaya başlamıştır. Bu yıllarda gerekse askeri teknolojiler gerekse iletişim alanında internetin yeri oldukça önemliydi. Ancak ARPANET, birçok açıdan kısıtlı bir sistemdi. Özellikle de küresel olmaması ve mesafe limiti bulunması nedeniyle sistem zamanla daha farklı bir boyut alacak şekilde geliştirildi.

ARPANET’in internet ağı haritası, 1973

1970-85 yılları, internet teknolojileri açısından kritik yıllardır. Bu yıllarda evrensel internet teknolojisi geliştirildi ve tüm bilgisayarların bağlanabileceği küresel bir ağ sistemi tanımlandı. Bu sistemden sonra yayınlanan bir makale, internet üzerindeki sitelerin .edu ve .gov gibi uzantılarla kimliğini belirtmesi üzerineydi. Bu makalenin üzerine internette evrensel olarak yayın yapan ilk web sitesi, 1990 yılında kuruldu.

World Wide Web Projesi ve İlk İnternet Sitesi

CERN’de yapılan hummalı çalışmalar, 1990 yılında meyvesini verdi. Nihayet küresel anlamda tüm ağlardan bağlanılabilen bir web sitesi geliştirilmişti. World Wide Web başlıklı web sitesi, içerisinde oldukça geniş bilgiler barındırsa da ana sayfası sadece 90 satırlık kod dizininden oluşmaktadır.

CERN profesörü Tim Berners-Lee, aynı zamanda internetin de mucididir. “WWW” projesini de bizzat kendi geliştiren Berners-Lee, ilk web sitesi ile ilgili olarak ‘internetin oldukça geniş kitlelere faydası olan küresel bir bilgi ağı olmasını hedeflediğini’ söylemiştir. Günümüze döndüğümüzde bu konuda ne kadar haklı çıktığınız açık olarak görebiliyoruz.

1990 yılında piyasaya çıkan bu ilk web sitesi; internet sitesi oluşturma, hypertext, HTML, W3 projesi ve bu projeye katkıda bulunan isimlerle ilgili bilgiler içermektedir. İlk yıllarında siyah arka planın üzerine yeşil renkle yer alan web sitesi görünümü, line mod olarak tanımlanmıştır. O yıllarda gitmek istediğiniz sayfanın yanındaki numarayı klavyeden tuşlayarak enter tuşuna basarak gezinebiliyordunuz. Yıllar sonra web sitesi alanında yapılan geliştirmeler sonucu bildiğimiz moda geçildi.

İlk web sitesinin dosyalarının barındırıldığı sunucu, aşağıda gördüğünüz bilgisayardır. Bu nedenle bilgisayarın üzerinde “Bu makine kullanılmaktadır. Sakın kapatmayın!” yazılı bir not bulunmaktadır. Bu bilgisayar halen CERN müzesinde sergilenmektedir.

İlk web sitesinin sunucusu

İnternetin ilk web sitesi olan sitenin normal modunu ziyaret etmek için bu bağlantıya tıklayın.

İnternetin ilk web sitesi olan sitenin line (çizgisel) modunu ziyaret etmek için bu bağlantıya tıklayın.

Bir Cevap Yazın