Gokbilimi.Net Grup Kuralları ve Grup Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gokbilimi.Net Grup Kuralları ve Grup Hakkında Sık Sorulan Sorular

Merhaba! Grubumuza katılmadan önce veya katıldıktan sonra bu kuralları dikkatlice okumanız gerekir çünkü gruba katılan tüm üyelerimizin kuralları okuduğunu kabul ediyoruz. Gerçekten uzun değil, en fazla 4-5 dakikanızı alacaktır.

 

  1. Derece Kurallar: En hassas kurallardır. İhlali sonucu kişi uzaklaştırılır. Bir daha gruba katılması mümkün değildir.

1-) Dini ve siyasi tartışmalar KESİNLİKLE yasaktır. -Eğer böyle bir tartışma içerisine girerseniz- Haklı tarafa bakılmaksızın iki taraf da gruptan engellenir. Bu kuralla her iki kesimin de dini veya siyasi tartışmalar sonucu kendilerine karşı bir saygısızlık etmemesi adına konulmuştur ve Gokbilimi.Net ekibi olarak her iki tarafın görüşüne de saygımız vardır.

Dini kitaplardan alıntı yapmak (ayet, sure paylaşımları) veya başkasının görüşüne ağır derecede hakaret etmek yasaktır. Dini, siyasi paylaşımlar (grubumuzla alakası olsa dahi) yasaktır ve onaylanmayacaktır. Eğer bu tutumunuzda ısrarcı olursanız gruptan kalıcı olarak uzaklaştırılırsınız. Eğer bu tarz bir tartışmaya şahit olursanız veya görüşünüze hakaret edildiyse yöneticileri o tartışmaya yorum yoluyla etiketlerseniz gerekeni yaparız.

2-) Aşağılayıcı, hakaret içerikli veya onur kırıcı kelime kullanımları sonucu  kalıcı olarak uzaklaştırılır ve bir daha gruba üye olamazsınız. Bu ifadeler yabancı dille veya kısaltılarak yazılsa dahi kural ihlalidir.

3-) Pornografik, şiddet vb. içerikli görsel paylaşımı yasaktır ve onaylanmamaktadır. (Gerekli kısımlar sansürlenmiş ise kabul edilir)

4-) Grubumuzda sadece gök bilimiyle ilgili değil, yardımcı dallarla ilgili paylaşımlarda da bulunabilirsiniz. (Fizik, kimya, biyoloji, matematik, felsefe, psikoloji vb.) Eğer mizahi paylaşımda bulunacaksanız grubumuzla alakalı olmak zorundadır. Grupla alakası olmayan paylaşımlarda üye önce uyarılır ve 12 saat susturulur. Devamı halinde uzaklaştırılır. 

5 -) Grubun adını kullanarak herhangi bir grup kurmak, herhangi bir platformda hesap açmak kesinlikle yasaktır. Rez, oran, beğeni ve yorum istemek de yasaktır.. (Prim yapmak) Ek olarak yöneticiler adına karar almak, yöneticiymiş gibi biriyle iletişime geçmek, yönetici yetkisi olmamasına rağmen “Grupta yeriniz yok” “Mümkünse xx’e inanmayanlar/savunmayanlar çıksın” biçiminde yorum yapmak, yorumlarda kendini yönetici gibi tanıtmak da kalıcı olarak uzaklaştırılmanıza neden olur. 

6-) Ciddi bir soru sorulmuşsa ve sorunun cevabını bilmiyorsanız mizahi yorumları kendinize saklayın. Yanisi, bir soru paylaşımında soruya cevap vermek veya sorunun cevabını öğrenmek adına yorum yazmak dışında dalga geçmek amacı güden yorumlarda bulunmamaya özen gösterin. İhlalin biçimine göre 24 saat susturulabilirsiniz veya kalıcı olarak atılabilirsiniz.

2. Derece Kurallar: Grup düzenini korumak amacıyla uygulanır. Genellikle susturulma ve 1 haftalık uzaklaştırılma cezası alırsınız.

1-) Herhangi bir üyeyi yorum suretiyle rahatsız etmek (dalga geçmek, bilmediği için küçük düşürmek, gururunu kırmak), grubun huzurunu bozmak. Üye bu ihlalde kesin olarak uzaklaştırılır.

2-) Yöneticilerde izin almadan veya izin verilenden fazla sayıda reklam yapmak yasaktır. Kesin olarak uzaklaştırılırsınız. (Facebook grubu/sayfası,YouTube kanalı,kişisel bloglar vb.). Etkinlik veya konferans paylaşımları eğer maddi amaç gütmüyorsa serbesttir.

3-) Flood yapmak (sürekli aynı yorumu ve gönderiyi paylaşmak). Çok sık gönderi paylaşmak da gönderilerinizin onaylanmamasına sebebiyet verebilir, en azından yarım saatte bir paylaşmaya özen gösterin. İhlali sonucu 24 saate varan susturma cezasıyla karşılaşabilirsiniz.

Gönderim Neden Onaylanmadı, Ne Yapabilirim?

1-) Gönderiniz onaylanmamışsa kurallara aykırı olabilir, bu durum için fazladan paylaşım yapmak yerine yöneticilere mesaj atınız.

2-) Aynı gönderi başkası tarafından henüz paylaşılmışsa gönderiniz onaylanmaz.

3-) Konu hakkında görüş almak veya kaynak belirtmek dışında herhangi bir görüş belirtilmeden paylaşılan linkler onaylanmaz. Bir makale paylaşacaksanız görüş belirtmeniz, hakkında üyelere soru sormanız veya bir tartışmada kaynak olarak belirtmeniz gerekir.

4-) “Hangi bilimciyi daha çok seviyorsunuz?” “En çok hangi gezegeni daha çok beğeniyorsunuz?” tarzında sorular çok sık paylaşıldığı ve üyelerimize bıkkınlık yarattığı için editörler bu paylaşımları onaylama konusunda biraz cimrilik yapabilir.

5-) Kitap, film, teleskop tavsiyeleri için öncede defalarca kez paylaşım yapılmıştır. Bu paylaşımlara göz atarsanız aradığınızı mutlaka bulursunuz. (Grubumuzun arama kısmına aradığınız kelimeyi yazmanız yeterli olacaktır.

6-) Bir soru sorup ardından aynı konu üzeride farklı bir soru sormak isterseniz (veya grupta halihazırda tartışılan bir konu varsa) yeni paylaşım yapmak yerine o gönderiye yorum yaparak sorunuzu sorabilirsiniz.

7-) Lütfen soru sorarken önce arama motorlarına danışın. “Gezegen nedir?” “Yıldız Nedir?” gibi klasik soruların cevabı halihazırda internet adresimizde ve diğer web sitelerde bulunmaktadır. Bulamadığınız ve daha karmaşık (farklı fikirler gerektiren) soruları rahatlıkla sorabilirsiniz.

8-] Grupta paylaşım yapmadan önce paylaşımın hangi amaçla yapıldığını belirtmek zorundasınız. Bundan böyle eğer bilmediğiniz bir sorunun bilinen cevabını arıyorsanız #sorucevap etiketini, bir konu hakkında fikirler almak adına, cevabı göreceli olan ve farklı açılardan bakmayı gerektiren sorularda (Örnek olarak: Sizce Türkiye uzay çalışmalarında diğer ülkelerden ne kadar geri? sorusu) #beyinfırtınası etiketini, bir tartışma yaratmak ve insanlarla bilinen veya bilinmeyen cevaplar hakkında detaylıca fakat belirli bir süre konuşmak için #tartışma etiketini(her tartışmanın 2 gün ömrü vardır), normal bir gönderi paylaşmak için #sıradan ve eğlence amaçlı, ciddi yorum beklemediğiniz paylaşımlara #goygoy etiketi kullanmak zorundasınız. Eğer #goygoy etiketi dışındaki diğer tarzda paylaşımlara dalga geçme amaçlı yorumlarda bulunursanız 1/6 ihlalince uzaklaştırılırsınız. #goygoy etiketiyle diğer etiketleri bir arada kullanabilirsiniz. 

9-) İmla kurallarına dikkat edilmemiş, kendini tam olarak ifade edememiş ve yanlış anlaşılmaya neden olabilecek paylaşımlar onaylanmaz. Bunun için metninizin üslubuna ve “açıklık”-“anlaşılabilirlik” ilkelerine dikkat edin. 

10-) Üzerinde fazla düşünülmemiş sorular, komplo teorileri, şehir efsaneleri, 3. şahsı iğneleyici ve açıklama kısmı boş görseller, linkler grupta onaylanmaz. Unutmayın ki grupta bir paylaşımda bulunurken içerik üretmiş oluyorsunuz ve bu içerik binlerce insana sunulmaktadır. Bu yüzden paylaşımlarınızın belirli seviyede kalite unsuru içermesi gerekir. 

11-) Eğer etiket kullanımı yapmadıysanız paylaşımınız ne tür olursa olsun onaylanmaz. Etiketler hakkında daha fazla bilgi için alt kısmı ziyaret edin.

Yukarıda yazılan kuralları ihlal etmediğiniz sürece grubumuzda istediğiniz kadar kalabilirsiniz.

 

Paylaşımım Neden Yoruma Kapatıldı, Ne Yapabilirim?

Eğer yaptığınız paylaşım, bir yönetici tarafından “Bu paylaşım G-X gereğince yoruma kapatılmıştır.” yorumuyla yoruma kapatılmışsa bunun birden fazla sebebi olabilir. Şöyle ki;

G-1-) Eğer paylaşımınız soru-cevap türündeyse ve sorduğunuz soruya biri ‘yöneticilerin incelemesiyle’ doğru cevabı vermişse doğru cevaba #doğrucevap hashtagı yanıt olarak eklenir ve G-1 gereğince ‘sürekli yorum alıp da gönderi uzamasın diye’ paylaşım yoruma kapatılır.

Yapmanız gereken, yeni paylaşımlar üretmektir.

G-2-) Eğer paylaşımınızda 2 tarafın karıştığı sert bir tartışma varsa ve yönetici/mod uyarısına rağmen sürdürülüyorsa tartışma yönetici tarafından ‘yoruma kapatılarak’ sonlandırılır ve gerekli işlem yapılır.

Yapmanız gereken, paylaşımın tartışma açabilecek yönlerini törpülemek olacaktır.

G-3-) Eğer paylaşımınız birden fazla şikayet almasına rağmen yöneticiler paylaşımın silinecek bir yönü olmadığını kanaat getirirse ‘olası tartışmaları engellemek adına’ paylaşımı silmek yerine paylaşımı yoruma kapatır.

Yapmanız gereken, sakin kalmak ve olayı kişiselleştirmemek.

G-4-) Eğer paylaşımınız beyin fırtınası türündeyse ve herkesin şahsi fikirlerini almak istiyorsanız bir paylaşımda 3 günlük hakkınız bulunmaktadır. “İyi ama neden” dediğinizi duyar gibiyim. Bir paylaşım sürekli yorum alırsa başta yer alır ve bu sefer diğer paylaşımların geriye düşmesine neden olur. Böylece iyi bir tartışma potansiyeli olan paylaşımlar en altta kalır. Ana sayfanıza düştüğü kadar grubun duvarına girip bakan üye sayısı da epey fazladır.

 

 

Gruptan Atıldım/Gruba Alınmadım, Ne Yapabilirim?

1-)Gruptan atıldıysanız kesin olarak herhangi bir kuralı ihlal etmişsiniz demektir. Bunun için yöneticilerle iletişime geçerek hangi kuralı ihlal ettiğinizi öğrenebilir ve kaldırılması için talepte bulunabilirsiniz. 

2-) Grupta belirli aralıklarla temizleme çalışmaları yapılmaktadır. Bunlar pasif, sahte, grubun amacıyla uyuşmayan hesaplardır. Kazara uzaklaştırılmışsanız tekrar katılabilirsiniz. 

3-) Eğer başvuru yapmanıza rağmen alınmadıysanız bunun birden fazla nedeni olabilir. Öncelikle her hafta yenilenen ve üyelerin temel astronomi bilgisini ölçen 3 soruya doğru yanıtlar vermemiş olabilirsiniz, tekrar deneyin. 

3.1-) Eğer gruba katılma kriterlerimize uymuyorsanız (en az 1 ay öncesinden Facebook’a katılmış olmanız, arkadaş sayınızın 20’den fazla olması, gerçek bir profil hesabına sahip olmanız ve en az 1 gruba katılmanız gerekmektedir. Eğer bu kriterlerin “tümüne” uymuyorsanız alınmazsınız.) bu kriterlerden en az birini yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu önlemle gruptaki sahte hesap sayısındaki artışın önüne geçmeyi hedeflemekteyiz. 

 

Etiket Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Bundan sonra daha isabetli paylaşımlar yapmanız adına -bazı bilim platformlarından ilham alarak- etiketli paylaşım sistemini kullanıyoruz. Halihazırda 7 adet etiketimiz mevcut.

1-) Bilmediğiniz bir sorunun bilinen cevabını merak ediyorsanız #sorucevap etiketini kullanmalısınız.

Özelliği: Bu tarz paylaşımlarda soru soran üyeye diğer üyeler -eğer biliyorlarsa- cevap vermelidir. Alakasız ve aşağılama amaçlı yapılmış yorumların sahipleri 1/6 gereğince kalıcı olarak uzaklaştırılır. Cevabın doğru olduğu anlaşılırsa #doğrucevap etiketiyle paylaşımınız yoruma kapatılır.

Amacımız: Üyelerin merak ettikleri konuya en hızlı biçimde ve doğru cevabı ulaşmasını hedeflemekteyiz.

2-) Merak ettiğiniz bir konu hakkında farklı fikirler almak ve değişik bakış açıları edinmek adına #beyinfırtınası etiketini kullanmalısınız.

Özelliği: Türkiye’nin uzay çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? gibi çoklu ve farklı cevap gerektiren sorularda üyeler fikir alışverişinde bulunur ve değişik bakış açıları kazanır. Post güvenilir olarak görsel, link ve videolarla desteklenir.

Amacımız: Üyelerin daha sağlıklı bir şekilde fikirlerini sunmasını hedeflemekteyiz.

3-) Belirli bir konu üzerinde mod ve yönetici gözetimiyle tartışma yapmak adına #tartışma etiketini kullanmalısınız.

Özelliği: Tartışma etiketli paylaşımlar konunun belirlenmesi hariç diğer hususlarda yönetici yönlendirmesiyle gerçekleştirilir. Misal Evrim Teorisi, paralel evren, uzay dışı yaşam gibi sorun yaratabilecek ve gözetime ihtiyacı olan konular bu etiketle paylaşılmalıdır. 2 gün sonunda paylaşım -tartışmanın uzamaması adına- yoruma kapatılır. Üyeler kendi fikirlerini, diğer fikirleri baltalamadan kendince kaynaklarıyla savunabilir.

4-) Teleskop, dürbün, kitap veya film gibi tercih etmekte kararsız kaldığınız veya tavisyede bulunmak istediğiniz konular için #tavsiye etiketini kullanmaktayız.

Özelliği: Bu etikete sahip paylaşımlarda genellikle bir materyale veya esere sahip olmayan kişi, olan kişinin görüşlerini alır ve gerekli bulduğunda paylaşımı yoruma kapatır.

Amacımız: Üyelerin ihtiyaçlarına en kısa sürede ulaşmasını hedeflemekteyiz.

5-) Eğlence, dalga geçmek, iğneleme amaçlı paylaşımlarda bulunmak için #goygoy etiketini kullanmalısınız.

Özelliği: Yorumlarda 1/6 ihlali aranmaz. Diğer kuralları çiğnemeden dilediğiniz kadar sohbet edebilir, tabir-i caizse saçmalayabilirsiniz. Atış serbest. Bu etiket hariç diğerlerini birlikte kullanabilirsiniz.

Amacımız: Eğlenceyi ciddi olan konulardan ayırarak hem eğlenip hem de bilgi edinmeyi daha sistemli hale getirmeyi hedeflemekteyiz.

6-) Herhangi bir bilgi paylaşmak amaçlı yapılan paylaşımlarda #bilgi etiketini kullanmak zorundasınız. Bir makale, infografik gibi bilgi içeren veriler bu etiketin alanına girer.

7-) Herhangi bir etikete uymadığını düşündüğünüz ya da konu dışı kabul edilen diğer türdeki paylaşımları #diğer etiketiyle paylaşmalısınız.