Kütleçekim Kilidi Nedir?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Kütleçekim Kilidi Nedir?

Öncelikle kütleçekim nedir ondan bahsedelim kısaca ;

Kütle çekimi, nesnelerin birbirlerine doğru çekme kuvveti uygulamasına denir. Bu çekme kuvveti; cisimlerin kütleleriyle doğru orantılı, merkezleri arasındaki uzaklığın karesiyle de ters orantılıdır.

 

Peki Kütleçekim Kilidi Nedir, Ne İşe Yarar?

Kütleçekim kilidi ise (basit tanımıyla) bir gök cisminin kendi etrafındaki dönüş süresi ile bağlı olduğu cismin etrafındaki dönüş süresinin eşit olmasına denir. Örnek olarak Ay’ı gösterebiliriz. Ay’ın kendi etrafındaki dönüş süresi ile Dünya etrafındaki dönüş süresi aynıdır.

Dünya, Ay’ın görünen kısmına, görünmeyen kısmına göre daha fazla çekim kuvveti uyguluyor. Ay bundan dolayı diğer yüzünü Dünya’ya çevirecek gücü kendinde bulamıyor. Görünmeyen kısım, görünen kısıma göre daha az etkilendiği için daha hızlı dönmeye çalışıyor.

Bu yüzden Ay, Dünya etrafındaki dönüş hızını korumak adına ondan uzaklaşmaya ve hızını yavaşlatmaya başlıyor.
En sonunda sahip olduğu hız Dünya’nın kendi etrafındaki dönüş hızıyla eşitlenmiş oluyor. Böylece kazanan taraf (Dünya sayesinde) görünen kısım oluyor ve Ay kendi hızını Dünya’ya göre oranlıyor. Anlayamayan arkadaşlar adına aşağıdaki GIF yardımcı olacaktır.

 

Kütleçekim kilidi, solda görmüş olduğunuz duruma neden olmaktadır.

Kütleçekim kilidi, solda görmüş olduğunuz duruma neden olmaktadır.

Böylece Ay, Dünya’ya boğun eğiyor ve Dünya’nın dönüş hızı ne ise ona uygun hale geliyor. Kazanan Dünya! 🙂

Ancak Dünya’nın da kaybedeceği bir zaman var! Yaklaşık (pek de yaklaşık değil) 7.5 milyar yıl sonra Dünya, Güneş’in gerilemesi ile kütleçekim kilidine girecek ve Dünya’nın bir yarısı her zaman gündüz, diğer yarısı ise her zaman gece olacak. Tabi bu olayı insanlığın görmesi olanak dışı. Çünkü artan sıcaklık Dünya’yı kavuracak ve üzerinde canlı yaşamından eser kalmayacak.

Gün olur da başka yıldız sistemlerine gidersek, bizden sonraki nesiller aşırı gelişmiş teleskoplarla Güneş’in masum Dünya’mıza uyguladığı eziyeti hüzünlü bir şekilde izleyebilir. :'(

 

Peki Başka Örnek Var Mı?

Olmaz olur mu? Hemen bazı kütleçekim çılgınlığına maruz kalan cisimlerden bahsedelim. En bilinen örnek Neptün-Triton.. Neptün bu zavallı uydusunu milyonlarca yıl sonra tamamen parçalayacak. (Roche Limiti denen meret yüzünden parçalanacak) Aynı olay Satürn’de tam 15 uydu için geçerliyken Jupiter’de bu sayı 8, Neptün’de 5 ve Uranüs’te 2. Mars’ta ise Deimos ve Phobos adındaki iki düzensiz uydu bu kilide girmiş durumdalar. Kaderleri büyük ihtimal bağlı oldukları gezegen tarafından parçalanmayla son bulacak. Misal Phobos, 50 milyon yıl sonra Mars’a aşırı yaklaştığı için parçalanacak ve kabaca bir halka oluşturacak veyahut bir ihtimal yüzeye çarpıp gezegenine büyük bir krater açacak. Beklemeden bilemeyiz 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir