Kardeşi Olmayan Nötron Yıldızları : Magnetarlar

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Kardeşi Olmayan Nötron Yıldızları : Magnetarlar

Magnetar

Magnetar, ışıma enerjisini sahip olduğu güçlü manyetik alandan sağlayan atarca yani nötron yıldızı çeşididir. İkili bir sistemde bulunmamalarına rağmen çok yüksek enerjili X-ışını ve gama ışını yayan magnetarlar, yumuşak gama ışın kaynakları (SGR) ve anormal X-ışını nötron yıldızları (AXP) olmak üzerek iki grupta incelenirler.

Magnetar çeşidi nötron yıldızlar SGR ve AXP olmak üzere iki grupta incelenirler

Üstte de belirttiğimiz üzere magnetarlar ikili bir sistemde bulunmamalarına rağmen çok yüksek enerjili X-ışını ve gama ışını yayar demiştik. İkili bir sistemde nötron yıldızı eş yıldızdan çaldığı maddeyi üzerine düşürmeden aşırı ısındığından dolayı X-ışını yayar. İşte bu nötron yıldızlarına ikili sistemlerinden dolayı ”normal X-ışını nötron yıldızları” denmektedir. AXP sınıfında bulunan nötron yıldızları ise yanında madde çalacak bir eş yıldızı bulunmamasına rağmen yüksek enerjide X-ışını yaymaktadır. Bunun nedeninin nötron yıldızı’nın oluşumunda meydana gelen süpernova patlaması sonucu meydana gelen nebula içindeki gazları kendine çekerek X-ışını ışınımı yaptığı diye düşünülmektedir.

Diğer bir anormal sınıf olan SGR’de ise yine AXP’de olduğu gibi ikili bir yıldız sisteminde bulunmamaktadır. Bu sınıfta yer alan nötron yıldızlarının yüksek enerjide gama ışını yaymalarının nedeni ise magnetarı oluşturacak olan yıldızın (süpernova patlamasından önceki hali) patlamadan önceki hızının çok yüksek oluşunun patlama sonrası oluşacak olan nötron yıldızının dinamo etkisi göstererek 1 katrilyon Gauss (manyetik alan birimi) manyetik alan oluşturmasındandır. Meydana gelen manyetik alan sayesinde ise SGR sınıfı nötron yıldızları yüksek enerjide gama ışını yayabilmektedirler.

Gözlerinizi uzaydan ayırmayın, herkese iyi günler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir