Makemake Hakkında

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Makemake Hakkında

Genel Özellikler

Kuiper Kuşağı’nın sessiz sakinlerinden  biri olan Makemake, 31 Mart 2005’te cüce gezegenlerin neredeyse tamamını keşfeden Michael Brown ve ekibi tarafından keşfedilmiştir. Keşfedildiği yıl temmuz ayının sonunda keşfi resmi olarak ilan edilmiştir ve ilk olarak 2005 FY9 adını, daha sonrasında 136472 Makemake resmi adını almıştır. Aşağı yukarı Pluto’nun %75’i kadardır. Adını Rapanui tanrısından almaktadır, sonuçta bir cisim keşfedilmişse geleneği sürdürmek gerekir değil mi? 11 Haziran 2008 tarihinde, yani keşfedildikten yaklaşık olarak 3 yıl sonra Uluslararası Astronomi Birliği tarafından Plütosal statüye yerleştirilmesi önerilmiş, ve temmuz ayından bu öneri  kabul edilerek Makemake’nin Pluto, Eris gibi Neptün Ötesi Cisimler arasında itibar kazanması sağlanmıştır. Fakat diğer cüce gezegenlere kıyasla hakkında daha kısıtlı bilgi edinilmiştir.

Vikipedi’de veya diğer Makemake hakkında yazılan yazılara bakarsanız onun uydusu olmadığı görürsünüz fakat bu sizi yanıltır. Yapılan gözlemler sonucu bu sene içerisinde Makemake’ye ait bir uydu olduğu gözlemlenmiştir. Düşünün, 243 Ida adlı sadece 17 kilometre çapındaki asteoridin bile uydusu varken Makemake’nin nasıl uydusu olmasın ki? Bunlar hep uzaklıktan ve bu cismin herhangi bir özelliği veya popülaritesi olmamasından dolayıdır. Yeni keşfedilen bu uyduya MK2 adı verilmiştir ve bu ufak gezegenin ufak uydusunun çapı aşağı yukarı 80 kilometredir.

Makemake ve Dünya'nın boyut kıyaslaması

Dünya ile Boyut Kıyaslaması

 

Makemake Fiziksel Özellikleri

Makemake sistemde bilinen en büyük 3. cüce gezegendir. 30 Kelvin yani -243 derecelik harikulade sıcaklığıyla sistemdeki en soğuk gök cisimlerindendir. Tabi bu sıcaklık astronomlara bazı bilgiler sunmaktadır. Yüzeyinin büyük olasılıkla donmuş metan gazı, etan gazı ve biraz da nitrojen gazıyla kaplı olduğu düşünülmektedir. Çapı hakkında farklı sayısal veriler mevcut olmasına rağmen aşağı yukarı 720 kilometre diyebiliriz. Yapılan kısıtlı araştırmalar nedeniyle eksen eğikliği ve yoğunluğu hakkında yeteri kadar bilgi edinilememiştir. Kadiri +16,7 derecesindedir ve normal teleskoplarla gözlemlenemez. Yaklaşık olarak 7 milyon kilometrelik yüz ölçümüyle Rusya’dan ufaktır. Kurtulma hızı yaklaşık olarak saniyede 75 metredir (0.75 km/sn) Yani bu cüce gezegende saniyede 75 metrelik bir dikey hıza ulaşabilirseniz uzaya doğru rahatça gidebilir ve cücemizden ayrılabilirsiniz. Son olarak geometrik albedosu 0.77 seviyesindedir. Yani kendi çapında parlayan bir yıldız diyebiliriz.

Makemake ve Sevimli Uydusu MK2

Makemake ve Sevimli Uydusu MK2

 

Yörüngesel Özellikler

Güneş’e en yakın olduğu mesafe 38,5 AB iken en uzak olduğu mesafe 53 AB’dir (1 AB: 150 milyon kilometre). Yörünge hızı saniyede aşağı yukarı olarak 4.5 kilometredir. Bunu 3600’la çarpıp, yani saatteki hızını merak edersek karşılaşacağımız mesafe 16200 kilometredir. Düşünün bu hızla bile yörüngesini 310 yılda tamamlamaktadır. Sistemimiz görüldüğü üzere epey geniş :). Yörünge eğikliği aşağı yukarı 29 derecedir. Bu normal bir değer diyebiliriz. Son olarak Güneş Sistemindeki yerine bakalım. Cüce gezegenler arasında Pluto ve Haumea’dan daha uzaktır Güneş’e. Bu da neden soğuk olduğunu kanıtlar nitelikte değil mi? Esen kalın 🙂

asdas

Makemake’nin Yörüngesi. Pembe Olan Makemake’nin Yörnügesi.