Mars, Ay Kadar Görünmeyecek.

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Mars, Ay Kadar Görünmeyecek.

Son yıllarda ağustos ayının sonlarına doğru sürekli bu soru sorulur oldu: Mars, Ay kadar mı görünecek?

Bunun cevabı; kesinlikle hayır. Böyle bir şey görürseniz son duanızı edin derim.

ma

NEDEN?

Her gezegenin belli bir yörüngesi vardır. Bu yörüngeler içinde zaman zaman, bize en yakın ya da bizden en uzak oldukları konumlarda bulunurlar. Fakat bu ‘yakın’, görece bir yakınlıktır.

Yarıçap olarak baktığımızda Mars, Ay’ın hemen hemen 2 katı kadar bir yarıçapa sahiptir. Bu durumda aynı boyutlarda görünebilmeleri için Mars’ın hemen hemen 750.000 kilometre ötede olması gerekir. Oysa Mars ile Yer arasındaki mesafe, Mars’ın Yer’e en yakın olduğu konumda yaklaşık 55 milyon kilometredir. Üstelik bu sayı teoriktir. Henüz bu kadar yakınlaşma kaydedilmiş değil bu iki gezegen arasında.

Sistemdeki bir gezegenin Ay kadar görünebilmesi için yörüngesinden fırlayıp Dünya’ya doğru ötelenmesi gerekir. Zaten böyle bir felaket durumunda gezegenin nasıl görüneceği, merak edilmesi gereken son şey olacaktır.

Mars sadece olduğundan biraz daha parlak görünür yakın olduğu zamanlarda. Bunun dışında bir şeyler umup boş yere beklememenizi öneriyoruz.

2003 yılında Mars’ın böyle bir en yakın konumda olacağı gerçeği, maalesef işgüzar haber sitelerimizi bu yalanı yaymaya itti. O günden beri de insanları kandırmaya devam ediyorlar. Araştırmadan yazmanın adı habercilikse, buna diyecek söz yok. Bilim konusunda çok az şey yapılan bir ülkede, medyanın da bir yandan böyle saçma sapan haberlerle insanların kafasını bulandırması kabul edilebilecek gibi değil. Haber yapma izni herkese verilmemeli.

Günlük burç gibi saçmalıklara yer vermeyi bilim zanneden böyle gazete ve sitelerimiz olduğu sürece, iki ileri bir geri gitmemiz çok normal görünüyor.

Aynı yalanı ‘mavi Ay’ konusunda da duyacaksınız. Ay hiçbir zaman belli tarihlerde, yani periyodik olarak mavi olmaz. Ay’ın renk değiştirmesi için volkanik felaketler, yangınlar gibi olağan dışı olayların olması gerekir. O yüzden lütfen böyle haberlere itibar etmeyin.

Doğru kullanıldığı zaman harika bir nimet olan internette her gördüğünüze inanmamanız ve öğrendiklerinizi en azından bir kez araştırmanız dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir